Читај ми!

Чупање из независности

Дијалог са Приштином није борба против независности Косова, већ чупање из независности, у којем покушавамо да нешто одузмемо из чврсто стиснутих шака, рекао шеф преговарачког тима Београда Борислав Стефановић.

Шеф преговарачког тима Београда Борислав Стефановић рекао је да дијалог са Приштином није борба против независности Косова, већ чупање из независности, у којем покушавамо да нешто одузмемо из чврсто стиснутих шака.

Колико будемо успешни у овом процесу, упозорио је Стефановић, успешније ћемо сачувати и Шумадију и Топлицу.

Стефановић је, у интервијуу за Фонет, рекао да очекује да ће у наредне недеље у Бриселу са Приштином бити постигнути неки договори.

"Ми увек очекујемо договор и Београд је од почетка наступао са конкретним предлозима, како би се решили животни проблеми људи са Косова и Метохије, нарочито Срба", рекао је Стефановић и додао да предстоје разговори о телекомуникацијама, електричној енергији, признавању диплома, царинском печату и катастру.

Стефановић је истакао да је Београд сада у ситуацији да преговара о регулисању функционисанаја "Телекома" и Електропривреде на Косову.

Према његовој оцени, пропуштена је шанса да се обе компаније 2006. године региструју код УНМИК, чиме би се избегла свака потреба да се разговара о томе да ли оне могу да раде, опстану и испоручују своје услуге Србима на Косову и Метохији.

Одговор опозицији

Стефановић је одбацио оптужбе дела опозиције у Србији да је дијалогом и првим договорима о слободи кретања призната независност Косова, називајући их неоснованим, неутемељеним и политикантским.

"Огроман број Срба, јужно од Ибра, живи у тешкој ситуацији, живот их приморава да узму такозвана косовска документа, што су у великом броју они и учинили", напоменуо је Стефановић.

Изложени су сталним притисцима, објаснио је Стефановић и прецизирао да је договором о слободи кретања спречено да они узимају таблице и документа са ознакама Косова као државе и тако признају независност.

Шеф преговарачког тима каже да власт није признала независност Косова, нити намерава то да учини, а коришћење личних карата, није признање независности. Међутим, како је рекао, ниједно од постигнутих решења није идеално.

Практична питања и животне теме

Стефановић сматра да се теме о којима сада разговарају Београд и Приштина не могу назвати "голо" техничким, већ практичним питањима и животним темама, јер свако од њих носи огромну политичку димензију.

Није једноставно, нагласио је Стефановић, налазити простор да се избегну замке приштинске стране, која на сваки начин покушава Србију да елиминише са Косова и добије потврду своје независности, што им неће успети.

"Тежа питања ће доћи на дневни ред, од јесени на даље. То је оно што је на крају тунела и што ће, надамо се, довести до предуслова за историјско помирење Срба и Албанаца и створити трајни мир и стабилност у региону", предвидео је Стефановић.

У сваком процесу као што је овај, за успех је потребна сагласност две стране, објаснио је Срефановић и поручио да Београд у овом дијалогу ни на који начин не може довести у питање државну позицију око суверенитета Србије и односа према статусу Косова и Метохије.

"Приштина, са друге стране, стално инсистира да се на било који начин Србија измести ван Косова и Метохије и покушава да добије потврду за своју такозвану независност", предочио је Стефановић и додао да "им у томе Београд неће изаћи у сусрет".

Једна од тема дијалога на јесен ће вероватно бити и присуство Приштине у регионалним иницијативама, рекао је Стефановић, наводећи да је Београд спреман да пристане на њихово асиметрично представљање.

"Наш циљ је увек био да не угушимо Косово, већ дозволимо да се чује глас Приштине у регионалним иницијативама, али морамо се држати неопходности да се обезбеди асиметричност њиховог представљања", објаснио је Стефановић и нагласио да Косово и Метохија не може бити рупа на Балкану.

Дубоке поделе косовских Албанаца

Коментаришући чињеницу да је Скупштина Косова тесном већином изгласала одлуку о наставку дијалога са Београдом, Стефановић је истакао да то говори о дубоким поделама у политичком спектру косовских Албанаца.

"Чини ми се да је приштински тим амбициозно дизао очекивања њихове јавности, пре свега за то да ће моћи да користе такозване пасоше Косова и да ће моћи да се крећу кроз остатак Србије са грбом Косова, регистарским таблицама, што се није десило", указао је Стефановић.

Стефановић је подсетио да опозиција у Приштини замера свом преговарачком тиму и што није успео да натера Србију да призна Косово.

Шефица преговарачког тима Приштине Едита Тахири одбија да дође у Београд, рекао је Стефановић, иако сам је звао шест, седам, пута да дође и да неформално разговарамо.

Број коментара 34

Пошаљи коментар
Види још

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

уторак, 22. јул 2025.
27° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом