понедељак, 18.07.2011, 07:30 -> 09:16
(Не)исплативе дипломате
Иако су економске дипломате већ годину дана у 27 земаља света, нема прецизне рачунице да ли се држави исплати што годишње уложи 2,5 милиона евра у њихов боравак.
Прошла је година од како је Србија послала економске дипломате у 27 земаља света. Надлежни су пресек њиховог успеха најавили за децембар прошле године, али га није било - можда и због одласка Млађана Динкића из Владе.
Прецизне рачунице да ли се држави исплати што годишње уложи 2,5 милиона евра у њихов боравак нема. Економисти сумњају у резултате, њихови шефови тврде да су оправдали очекивања.
Шефица економских дипломата не жели да даје изјаве за медије, објашњавајући да постављање питања о томе колико су конкретно инвестиција довели представља суштинско неразумевање њиховог посла.
У дипломатији никада све није јавно, речено нам је у Министарству економије.
На истом задатку је и осам представника Привредне коморе Србије. Они су међутим, под мањим притиском јавности - можда и зато што нису плаћени из буџета. Они организују пословне мисије, али могу да у сарадњи са институцијама из ЕУ аплицирају за неке пројекте.
"Тако, на пример, колеге из Италије већ дужи период сваке године уводе по три регионална пројекта, где регионалана италијанска комора има заједнички пројекат са нашом комором и то се финансира из средстава тих земаља или ЕУ", објашњава Михаило Весовић, потпредседник ПКС-а.
"Тиме омогућавају да многе наше и њихове активности буду практично финансиране средствима ЕУ", каже Весовић.
Заједничко за све који у иностранству раде на привлачењу инвестиција је што никада није јасно колико је фирми дошло у земљу њиховом заслугом, а колико их се на то одлучило пошто су се претходно сами распитали о условима пословања у Србији.
Економиста Данило Шуковић сматра да је у време развијене информатичке технологије илузорно слати економске дипломате.
"Свако ко хоће да зна о Србији, може то урадити преко. Давати додатна средства, трошити за ту намену, по мени је тотално излишно. Шуковић наводи да је то у ово време нешто што нема економског оправдања и да је "право чудо да се Влада одлучила на такву меру".
Економске дипломате подједнако су одговорне и Министарству економије и Министарству спољних послова.
У Министарству спољних послова поручују да није реално већ у првој години очекивати неки конкретан број уговора или инвестиција, јер је потребно време да се уходају и упознају систем земље у којој су.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 7
Пошаљи коментар