Читај ми!

Избори "јабука раздора"

Идеја о раздвајању локалних и парламентарних избора, која се као тема појавила на политичкој сцени последњих дана, како сада ствари стоје, нема већину. На једној страни су демократе и напредњаци, а на другој ЛДП, СПС и Јединствена Србија.

Последњих дана на политичкој сцени појавила се идеја о раздвајању локалних и парламентарних избора, међутим, како ствари стоје, она за сада нема већину.

Ипак, на овом питању помирили су се, наизглед непомирљиви. На једној страни су демократе и напредњаци, а на другој ЛДП, СПС и Јединствена Србија.

Јагодинце можда подједнако интересује ко им нуди улазак у ЕУ, а ко нови водовод или асфалт, али желе тачно да знају и ко је за шта одговоран.

Тако бар, тврди, први човек тог града, који се залаже за раздвајање републичких и избора на локалу - јер би такозване велике теме потисле - питања локалних средина.

Лидер Јединствене Србије Драган Марковић сматра да би избори требало да буду раздвојени јер уколико су спојени доводе бираче у заблуду.

Према његовим речима, ако су посебне ингеренције на локалном нивоу а посебне на републицком, онда се не зна шта је ко обећао и коме ће бирачи да верују.

Таман кад је и социјалиста Жарко Обрадовић изнео исти став, из ДС-а се чуло да то није могуће. Нисмо мислили на наредне изборе, неколико дана касније објашњава лидер СПС-а Ивица Дачић - ствар је у принципијелном залагању да се локалу да већи значај. Дачић каже да се није добро разумео став Жарка Обрадовића.

"Ми принципијелно мислимо да парламентарне изборе треба раздвојити од других као што је то случај у земљама ЕУ, да се локални одржавају између мандата парламента. То не значи да сада ове треба одржати у различитим терминима, јер мислим да, то није изводљиво", невео је Дачић. После дужег времена са Дачићем и Марковићем слаже се и Чедомир Јовановић.

Јовановић каже да су локални избори, избори на којима странке треба да понуде грађанима локалне пројекте и да разговарају о условима који владају у срединама које имају специфичне потребе.

Према његовим речима, они губе значај уколико се одржавају у истом тренутку са парламетарним, а данас је депласирано разговарати о раздвајању јер смо практично на свега неколико месеци од њиховог одржавања.

Раздвајање избора не одговара великим странкама

Идеја о раздвајању избора није прошла можда и зато што не одговара највећим странкама. Разлог који обично наводе је да је за грађане исплативије да све буде у истом дану.

Нада Колунџија из ДС-а каже да ће се постићи договор и да нема дилеме да ће све странке владајуће већине имати на уму да је питање рационалности потрошње једно од важних питања.

"Нема аргумената да се раздвајају избори. Шта то значи, велика тема, мала тема онај ко врши власт на парламентарном нивоу што се боји да заједно иду и републички и локални кад он сам о тим великим темама одлучује", истакао је председник СНС-а Томислав Николић.

Странке неће калкулисати само колико ће избори да коштају грађане, већ и њих саме - тврде аналитичари. Није реч само о новцу, већ и о снази. Због кратког временског размака између гласања - уколико би странка лоше прошла на локалним - не би имала времена за поправни на праламентарним изборима.

Политички аналитичар Дејан Вук Станковић каже да уколико бисте одвојили изборе и прво имали покрајинске или локалне онда бисте могли да тестирате расположење у земљи и имате неку врсту врло озбиљног индикатора шта се може догодити на оној главној сцени а то су парламентарни избори.

"Тако да је то решење са становишта тактике заправо боље али опет ствар је процене странака и њихове намере како да се позиционирају у оквиру кампање. ДС-у би вероватно одговарало да споји те изборе јер би ослањајући се на политички ауторитет и медијску харизму Тадића вероватно могла да повуче велики број присталица", навео је Станковић.

Замка одвајања избора је и што би више пута требало мотивисати бираче. Стручњаци тврде - међу њима је доминантно осећање незаинтересованости.

Број коментара 10

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

понедељак, 21. јул 2025.
34° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом