Читај ми!

Опада број лажних азиланата

Број азиланата из Србије знатно је опао у последња два месеца, каже за РТС белгијски државни секретар за миграције Мелкиор Ватле. Ако се такав тренд настави визни режим неће бити угрожен. Међутим, број азиланата био је у паду и прошлог лета, али је онда драстично порастао.

Број азиланата који долазе из Србије у земље Европске уније знатно је опао у последња два месеца. У Белгији је у јуну било три пута мање захтева за азил него почетком године, каже за РТС белгијски државни секретар за миграцију Мелкиор Ватле.

То је резултат мера Владе Србије и добре сарадње две државе, наводи Ватле и поручује да визна либерализација неће бити угрожена ако се овакав тренд настави.

Прошлог априла Белгија је јасно довела у питање опстанак визне либерализације за Србију. Овог пута државни секретар Ватле огласио се са другачијим вестима.

Мелкиор Ватле каже да је број азиланта који долазе из Србије у значајном паду.

"У јуну их је било три пута мање него у мају, а почетком јула такође врло мало. То је добар знак и логичан резултат мера које су предузеле српске и белгијске власти", каже Ватле .

У јуну је било 38 захтева, а у јулу до сада свега три - битно мање у односу на 180 у марту, или 300 у октобру прошле године. Белгијанци сматрају да су за то заслужне појачане контроле на границама и информативне кампање.

Аналитичари међутим упозоравају да балканске земље таквим мерама, које се траже од њих, не могу зауставити азиланте, све док они у томе буду видели неки интерес.

Александра Стиглмајер, из Европске иницијативе за стабилност истиче да расправа иде у погрешном смеру.

"Кључ је у земљама чланицама ЕУ, оне морају да уклоне мотиве за тражење азила. То значи скраћивање процедуре одлучивања и скраћивање боравка у смештају тако да тражње азила више не изгледа као плаћени одмор у ЕУ", наводи Стиглмајер.

У земљама Европске уније где су процедуре кратке нема прилива азиланата, као рецимо у Холандији где је за одлуку потребно свега 15 дана. Белгија је скратила период и укинула новчану помоћ за повратак кући.

Број азиланата био је у паду и прошлог лета, али је онда драстично порастао током јесени и зиме.

Број коментара 2

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

понедељак, 21. јул 2025.
34° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом