петак, 08.07.2011, 07:30 -> 16:56
Дебата о корупцији
Посланици Скупштине Србије разматрали годишње извештаје о раду Агенције за борбу против корупције и Државне ревизорске институције. Борба против корупције кључна за изградњу демократског друштва, кажу посланици владајуће коалиције.
Скупштина Србије завршила је дебату о извештајима о раду Агенције за борбу против корупције и Државне ревизорске институције. Посланици већине истакли да је борба против корупције кључна за изградњу демократског друштва, а опозиција да истинске борбе нема без упирања прстом у оне који су се огрешили о закон.
Шефица посланичке групе "За европску Србију" Нада Колунџија је најавила подршку њеног клуба годишњим извештајима независних регулаторних тела и препорукама које су у њима садржане, истичући да верује да је борба против корупције кључна у изградњи демократског друштва.
"Тешко је дати тачан одговор да ли је Србија више или мање корумпирана", сматра Колунџија, и истиче да је нужно градити институције које су кадре да одговоре на изазове, како би било могуће једног дана одговорити на то питање.
Обе институције имаће подршку ДС-а у раду, истакла је Колунџија и додала да извештаји тих институција осликавају реално стање.
Социјалисти су, такође, најавили подршку извештајима и даљем раду регулаторних тела, истичући да је у борби против корупције неопходно деловање свих органа, али и да ће та борба бити тешка и дуготрајна.
Међутим, опозиционе ДСС и СРС сматрају да се против корупције може успешно борити само уколико постоји политичка воља и ако се упери прст на оне који су се огрешили о закон, а посебно у области јавних набавки.
"Да би се борили против те пошасти неопходно је и да постоји политичка воља, али и да се престане са праксом да државни органи подстрекују на корупцију, као и да се највећи државни функционери појављују као власници фирми које послују са државним јавним предузећима", сматрају посланици ДСС.
Посланици СРС су позвали ДРИ да, пре свега, уђе у јавна предузећа на локалном нивоу, оцењујући да ту има највише злоупотреба.
Представљајући посланицима годишњи извештај, директорка Агенције за борбу против корупције Зорана Марковић рекла је да је та институција постигла је завидне резултате, иако нема довољно капацитета и изазова са одредбама о решавању сукоба интереса функционера.
"Имали смо изазовну годину што се тиче правних питања о решавању сукоба интереса и јучерашња одлука Уставног суда који је оспорио уставност дуплих функција потврдила је нашу иницијативу", рекла је Марковић.
Уставни суд Србије утврдио је јуче да одредба измена Закона о агенцији за борбу против корупције, која посланицима и одборницима допушта истовремено обављање више јавних функција, није у сагласности са Уставом.
Марковић је подсетила да је агенција успоставила регистар државних функционера, у којем је списак свих државних функционера, као и да је обрадила 18.000 имовинских извештаја функционера.
Зорана Марковић је рекла да је агенција дала значајан допринос у стварању новог Закона о финансирању политичких активности, чиме је, како је навела, створена добра основа за регулисање важног питања функционисања политичких странака.
Препорука је и да агенција буде изузета од примене одредби Закона о државним службеницима у запошљавању својих кадрова пошто није орган државне управе, рекла је Зорана Марковић.
Председник Савета Државне ревизорске институције Радослав Сретеновић, представљајући извештај о раду у прошлој години, рекао је да он обухвата питања извршење ревизије, трошкова ДРИ и сарадње са међнародним организацијама које се баве ревизијом.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 2
Пошаљи коментар