понедељак, 20.06.2011, 10:56 -> 16:12
Избалансирана спољна политика
Србија мора да гради добре и избалансиране односе са свим важним креаторима светске политике, а да при том не дозволи да, као неколико пута у 20. веку, не препозна промене, порука је панел дискусије о будућности српске дипломатије.
Заједничка оцена учесника панел дискусије о будућности српске дипломатије је да би Србија требало да гради добре односе са свим важним актерима на глобалној политичкој сцени и не би смела да "промаши тренутак", као што је учињено неколико пута у 20. веку.
На скупу у Министарству спољних послова Србије, шеф дипломатије Вук Јеремић је истакао да је у спољној политици Србије "потребна балансирана стратегија и сарадња са целим светом", упоредивши данашња турбулентна догађања у свету са 1945. и 1989. годином.
"Југославија је 1945. године најбоље препознала шта се дешава у свету, док је Србија 1989. године доживела фијаско у препознавању промена. Ми данас покушавамо да разумемо свет који је у турбуленцији и када се у њему догађају тектонске промене", истакао је Јеремић.
Јеремић је оценио да, уколико се у процесу евроинтеграција створи вакуум, на Западном Балкану ће у тај празан простор све више почети да улазе неки, у геополитичком смислу, "неевропски елементи".
Према његовим речима, Европску унију данас тресе највећа криза у њеној историји и да та криза, иако је економска, има и политичке последице.
"То значи и смањење апетита за наставак процеса проширења на регион Западног Балкана", додао је Јеремић, који ће евроинтеграцију региона по подне у Луксембургу разматрати и на састанку шефова дипломатија ЕУ и Западног Балкана.
Јеремић је рекао и да није први пут у историји да неко на Балкану посрће и да неко други то не покуша да искористи.
Министар је поновио да су спољнополитички приоритети Србије европске интеграције, одбрана територијалне целовитости земље, сарадња у региону и економска дипломатија, а четири стуба спољне политике - Брисел, Москва, Пекинг и Вашингтон.
Говорећи о евроатлантским перспективама, Јеремић је рекао да, иако се у оснивачким документима НАТО позива на вредности, оне су у пракси ниско на лествици те војне организације.
"Национални и државни интереси су код свих на првом месту", закључио је Јеремић.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 2
Пошаљи коментар