Читај ми!

Без нових услова за Србију

Неопходно пуно испуњење Акционог плана како би Србија добила статус кандидата, рекао комесар ЕУ за проширење Штефан Филе. Нема нових услова на путу Србије ка Европској унији, истиче Филе. ЕУ тражи резултате дијалога, не и признање Косова, каже шеф београдског тима за дијалог са Приштином Борислав Стефановић.

Комесар Уније за проширење Штефан Филе изјавио је да нема нових услова на путу Србије ка Европској унији и да је неопходно пуно испуњење Акционог плана који је раније усвојила српска влада како би Србија добила статус кандидата.

Филе је у изјави Танјугу рекао да постоји могућност да Србија добије и датум за отпочињање преговора о чланству Унији, али да "то не може да гарантује" као и да је "све у рукама Србије".

"Мој задатак је да подржим Србију и објективно оценим напредак који је постигнут. Надам се и желим да напредак буде направљен и да покрије све важне домене како бисмо били у позицији да дамо позитивно мишљење", рекао је Филе.

Филе је рекао да постоји "више питања у вези са копенхашким критеријумима и српске власти су тога свесне".

"Имамо редован дијалог у којем изражавамо подршку напретку Србије. Охрабрен сам досадашњим напретком", рекао је Филе.

Комесар Уније за проширење рекао је да се још није стигло до циља, јер има још неколико питања код којих треба политички интензивирати напоре и наћи решење, да се донесу неки закони, створе институције.

Европска комисија је опредељена, како је рекао Филе, да помогне Србији колико може да достигне тачку која би омогућила изношење позитивне препоруке за Србију.

Филе је указао и на потребу да дијалог Београда и Приштине донесе конкретне резултате.

"Ти резултати нису потребни због жеље земаља чланица Уније и Брисела, већ због потребе побољшања услова живота у региону", закључио је Филе.

ЕУ тражи резултате дијалога

Шеф београдског тима за дијалог са Приштином Борислав Стефановић рекао је, поводом изјава појединих европских званичника да је за чланство Србије у ЕУ неопходно решавање косовског проблема, да за Србију сигурно неће бити нових условљавања.

"То што Брисел тражи, а што је ових дана поновљено кроз изјаве неких европских званичника, није за Београд ништа ново и ми то схватамо као захтеве да се разговори с Приштином наставе, као и да се у њима што пре дође до конкретних решења", рекао је Стефановић у изјави Танјугу.

Државни секретар Министарства за КиМ Оливер Ивановић рекао је да се сугеришу разговори у Бриселу без обавезе да се Србија натера да било када у том процесу призна Косово.

Иако, како каже Ивановић, ЕУ нема јединствен став о томе какви односи треба да буду између Србије и привремених институција у Приштини, извесно је да блокада Косова на путу укључивања у регионалне форуме представља латентну опасност.

"Из тог разлога ЕУ инсистира да се некако реше витална питања и не више од тога. Не мислим да инсистирају на статусу, јер статус није решив. Постоји 76 земаља које су признале независност Косово, али сада је већ свима јасно да ако Србија не призна то не вреди баш пуно", оцењује Ивановић.

Број коментара 1

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

понедељак, 14. јул 2025.
23° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом