Читај ми!

Средњошколци подржавају улазак у ЕУ

Приступање Србије Европској унији подржава 50,66 одсто средњошколаца, показала анкета спроведена међу више од 2.500 ученика чији су резултати данас представљени.

Резултатима анкете спроведене међу средњошколцима у Србији показују да више од половине ђака подржава приступање земље Европској унији. Уласку Србије у ЕУ противи се 16,55 одсто док је једна трећина ђака неодлучна.

Анкета је спроведена у 40 средњих школа, међу ђацима који су користили "Европски дневник - мудар избор", приручник који је објавила Делегација ЕУ у Србији уз подршку Министарства просвете и науке.

Око 57 одсто средњошколаца сматра да би чланство Србије у ЕУ могло позитивно да утиче на њихове изгледе за запошљавање, а око 59 одсто њих сматра да би могло да допринесе и економском развоју земље.

Шеф делегације Европске уније у Србији Венсан Дежер рекао је да је ђаке у разговору највише занимало да ли ће моћи да путују и школују се у земљама ЕУ, као и то колико ће чланство у ЕУ утицати на очување њиховог националног идентитета.

"Веома је важно да млади људи знају шта их очекује у Европској унији и шта ће то значити за њихов свакодневни живот", рекао је Дежер.

Министар просвете и науке Жарко Обрадовић поручио је да је ЕУ сада остварив циљ и да ће садашњи српски средњошколци када заврше факултете бити грађани ЕУ.

"Европска унија подразумева поштовање закона и система вредности који грађанима доноси добробит", рекао је Обрадовић додајући да Србија постаје део европског образовног система и да се усвајају европски стандарди и закони у тој области.

Приручник "Европски дневник - мудар избор", који нуди информације о свим институцијама Европске уније и правима њених грађана, у Србији користи око 75.000 средњошколаца, а у земљама ЕУ 3,5 милиона тинејџера.

Број коментара 2

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

среда, 16. јул 2025.
25° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом