Читај ми!

Хојер: Границе на Балкану су повучене

Границе на Балкану су реалност коју нико не треба да доводи у питање, рекао је немачки државни секретар Вернер Хојер. Признавање територијалног интегритета "свих суседних држава" један је од предуслова за ширење ЕУ, истакао Хојер.

Државни секретар у Министарству спољних послова Немачке Вернер Хојер разговарао је у Београду са премијером Мирком Цветковићем и потредседником Владе Божидаром Ђелићем о немачкој подршци путу Србије ка Европској унији и економској сарадњи две земље. Током дана, Хојер би требало да се састане и са председником Борисом Тадићем.

После разговора са Ђелићем, Хојер је изјавио да су границе на Балкану "реалност коју нико не треба да доводи у питање" и да је признавање територијалног интегритета "свих суседних држава" један од предуслова за ширење ЕУ.

"Што се тиче проширења Европске уније, предуслов је да се признаје територијални интегритет суседних држава и то свих суседних држава", рекао је Хојер.

Према његовим речима, Немачка подржава европску перспективу Србије, али Србија, како каже, мора да развија "добросуседске односе".

Државни министар немачког министарства спољних послова рекао је да је задовољан због хапшења хашког оптуженика Ратка Младића и његовог изручења у Хаг.

"Сигуран сам да је Србија дала јасан сигнал да је њен пут ка Европској унији", истакао је Хојер, додајући да је свестан да то није био лак корак.

Хојер је рекао да на путу ка Европској унији нема уступака и да Србија има обавезу даље сарадње са Трибуналом у Хагу и потребу за даљим дијалогом са Косовом.

Потпредседник Владе Божидар Ђелић рекао је да ће Влада Србије учинити све да на децембарском самиту обезбеди подршку Немачке и свих чланица ЕУ за добијање статуса кандидата, али и за одређивање датума почетка преговора за улазак у ЕУ за пролеће 2012. године.

"Ми то не очекујемо као награду, као привилегију, него смо веома свесни да морамо да радимо на даљој сарадњи са Хашким трибуналом, да бисмо дошли до тог момента", навео је Ђелић.

Добра економска сарадња 

Ђелић је изјавио да су на састанку са Хојером размотрене могућности сарадње Србије и Немачке у различитим областима, наводећи да је Немачка највећи појединачни донатор са 950 милиона евра у последњих десет година.

"Будућност ће бити пре свега инвестиције у домену инфраструктуре, енергетике, индустрије", изјавио је Ђелић додајући да Србија много очекује од Немачке али да и Немачка може рачунати на позитиван допринос Србије у њеној привреди.

Немачка је у последњих десет година највећи појединачни донатор Србије са 950 милиона евра - пола у донацијама, пола у кредитима, рекао је потпредседник Владе за европске интеграције Божидар Ђелић.

После састанка са немачким званичником, Ђелић је изјавио да очекује и нова улагања у привреду.

"У будућности, то ће пре свега бити инвестиције у домену инфраструктуре, у домену енергетике, и индустрије. Очекујемо много од Немачке, али можемо рећи да Немачка може очекивати и позитиван допринос од Србије", рекао је Ђелић.

Гост из Немачке сматра да има места инвестицијама, али да треба побољшати климу за инвестирање.

Број коментара 10

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

среда, 16. јул 2025.
25° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом