петак, 10.06.2011, 10:38 -> 16:52
Јеремић у Трсту
Шеф српске дипломатије Вук Јеремић заложио се на скупу Цетнралноевропске иницијативе у Трсту, којом Србија председава ове године, за јачу регионалну сарадњу, посебно у сузбијању организованог криминала.
Приоритет Србије као председавајуће Централноевропском иницијативом (ЦЕИ) је институционализација политичког дијалога и успостављање свестране сарадње између Иницијативе и Европске комисије, изјавио је министар спољних послова Србије Вук Јеремић на министарском састанку ЦЕИ у Трсту.
Јеремић је позвао "партнере у Бриселу" да омогуће потписивање споразума о сарадњи између Иницијативе и Европске комисије што ће омогућити да ЦЕИ постане привилеговани партнер за примену ЕУ програма у региону.
Унапређење регионалне сарадње у овом делу света је у великој мери стављено у контекст процеса европских интеграција, а Србија активно ради на реформама како би друштво достигло европске стандарде, рекао је Јеремић и оценио да су сви окренути у истом правцу и могу да предузму одлучне кораке ка коначном циљу.
"Верујемо да кроз ЦЕИ можемо да остваримо тај циљ брже, јер је ова Иницијатива веза између ЕУ и других земаља региона", рекао је Јеремић.
"Очекујемо да ће током нашег председавања бити покренута дискусија о Мултидонаторском фонду за дијалог о политици ЦЕИ и ЕБРД који треба да се усредсреди на пружању помоћи чланицама Иницијативе које нису у Унији да би завршиле процес транзиције", рекао је Јеремић.
Свесни смо, предочио је Јеремић, да економска ситуација може да утиче на донације из земаља ЕУ, али се надамо да ће бити нађен одговарајући механизам.
Јеремић је најавио и да ће Србија, као председавајућа ЦЕИ, почети процес добијања статуса посматрача у Генералној скупштини Уједињених нација за ову иницијативу.
"Београд је у симболичном смислу постао престоница регионалне сарадње. ЦЕИ је друга од три иницијативе којом ће Србија председавати ове године", рекао је шеф српске дипломатије.
Борба против организованог криминала
Јеремић је издвојио борбу против организованог криминала као заједничку тему за све и навео да ће Србија наставити да примењује политику "нулте толеранције".
"Србија ће радити на јачању постојећих партнерстава у борби против организованог криминала, али и на свим другим пољима регионалне сарадње", рекао је Јеремић.
Јеремић је додао да ће побољшање и реструктурирање постојећих механизама ојачати сарадњу, смањити политичке ризике, повећати кредибилитет и осигурати дуготрајни просперитет кроз одрживи привредни развој.
Јеремић је подсетио да се, не тако давно, на Србију гледало као на главно нерешено питање у овом делу света.
"Србија је напорно радила на томе да од проблема, постане неизоставни део решења за више регионалних питања. Једно од тих је помирење, које видимо као једини начин да се прекине зачарани круг мржње и насиља", поручио је Јеремић.
Пуна сарадња са Хашким трибуналом је затворила болно поглавље новије историје Балкана, али друга поглавља су, нажалост, још отворена, рекао је Јеремић.
Верујемо да све државе и етничке групе морају да преузму свој део одговорности, да би процес помирења доживео успех, прецизирао је Јеремић.
Јеремић је цитирао оснивача ЦЕИ, некадашњег савезног секретара за спољне послове СФР Југославије Будимира Лончара, који на оснивачком састанку рекао да иницијатива означава добар нови почетак и јаку основу за изградњу заједничког свеевропског дома.
Јеремић се пре подне састао са министром инистраних послова Белорусије Сергејем Мартиновим.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 4
Пошаљи коментар