Читај ми!

Перспективе европске безбедности

Избори у Русији, САД, земљама ЕУ и Србији, предвиђени за следећу годину, утицаће на политичку и економску стабилност у свету. ЕУ мора да буде јединствена у креирању своје безбедносне политике, оцењено на међународној конференцији у Београду.

Наредна, 2012. година, биће изазов за Европу и свет, с обзиром на то да ће то бити изборна година у Русији, земљама Европске уније и Сједињеним Америчким Државама. Исход тих избора утицаће на политичку и економску стабилност у свету, оцењено је на међународној конференцији у Београду.

На скупу, у организацији Београдског форума, чула су се различита мишљења о начинима за побољшање европске безбедности.

Ставови политичких лидера, аналитичара, водећих привредника из Европске уније, Русије и Србије о начинима за побољшање политичке и економске сигурности Европе - крећу се од залагања за компромисима са западним силама, до оних који у силама у повоју, као што су Кина, Бразил и Русија, виде будуће главне партнере у суочавању са њима.

Москва оптужује НАТО да не уважава руску забринутост и принципијелне разлике око постављања америчког ракетног штита на руским границама.

"Битна су дела, а не речи. Размештај ракета у Европи немогућ је без сагласности са Русијом. Желимо сарадњу са европским земљама", рекао је заменик председника Думе Александар Бабаков.

"Будућност Европске уније зависи и од интеграције са Русијом и Србијом. Улазак Србије у Унију не искључује развијање односа Београда са Москвом. Ти процеси се допуњују", истакао је Бабаков.

Проблем Европске уније у креирању сопствене безбедносне политике је њено нејединство, истакнуто је на скупу.

"За Унију је важно да, осим одбрамбене политике са НАТО-ом, има и сопствену одбрамбену политику. Она не треба да се ослони само на савезништво са Америком, већ треба да се развија у сарадњи са суседима, посебно са Русијом", истакао је Алесандро Мусолино из Италије.

После дубоке економске кризе, 2012. година, која ће бити изборна и у Србији, биће изазов за будућност Балкана и интергацију његових земаља у Европску унију.

"Наши изазови су бројни - борба за очување Србије у њеним границама, уз борбу за повећање стандарда, запослености, развоја пољопривреде, нових тржишта, настојање да у тој борби између Истока и Запада, очувамо самосталност", изјавио је председник Српске напредне странке Томислав Николић.

Разматрајући питање шта Унија заиста може да понуди Србији, неки сматрају да је за Србију боље да са Унијом успостави односе по узору на оне које имају Швајцарска или Норвешка.

"У Швајцарској и Норвешкој је боље него у Грчкој и Поругалији, које су у Унији. Србија је кључна земља у срцу Балкана, има снажну позицију и без уласка у европски клуб, на чијим тржиштима доминирају високо-квалитетни европски производи", истакао је аналитичар Џим Џатрас.

Џатрас сматра да је подела Косова и Метохије лоша идеја, док бивши британски амбасадор у Београду Чарлс Крофорд каже да њени заговорници треба да буду свесни да земља која отвара питање граница, мора да буде спремна на територијалне уступке.

Број коментара 1

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

недеља, 27. јул 2025.
19° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом