среда, 08.06.2011, 07:41 -> 09:53
Више новца за градове и општине
Владајућа коалиција постигла договор - општинама од 1. октобра двоструко више новца од пореза на зараде. Уместо досадашњих 40 одсто, предвиђено је да у локалном буџету остаје 80 одсто прихода од пореза на зараде. Опозиција критикује тај предлог.
Једно од питања, које је отворено чим су Измене закона о финансирању локалне самоуправе угледале светлост дана, јесте и да ли ће општинама уз додатна средства стићи и нове финансијске обавезе.
У Уједињеним регионима тврде да тога неће бити, већ ће се тај новац трошити за изградњу инфраструктуре и друге пројекте, за које су до сада била надлежна министарства.
"Нема нових намета на општине, нема обавеза општина да финансирају ни школство ни здравсто, то се већ финансира из републичког буџета, значи постојеће надлежности општина ће се финансирати са више новца", рекла је Сузана Грубјешић из Уједињених региона Србије.
Идеја је да Београд задржи 70 одсто пореза на зараде, а преосталих 10 одсто проследи Фонду солидарности за неразвијене општине. Део опозиције сматра да је то удар на републички и престонички буџет.
Лидер Либерално-демократске партије каже да када се говори о децентрализацији онда се говори о правима, а не о трансферу новца из празног републичког буџета у рупе од општинских буџета.
"Посебно немам разумевања за то да се Београд тако галантно одрекне 10 одсто новца који му припада, по основу пореза на зараде, јер исто тако знамо да Београд и поред тог новца нема колико му је потребно", каже Јовановић.
Јоргованка Табаковић из СНС-а каже да има једно основно питање, а тиче се одговорности Фискалног савета.
"А где то планира да надомести републички буџет 40 милијарди динара прихода који ће овим предлогом закона да се прелију неким деловима Србије, у два велика града Србије", упитала је Табаковићева.
"Сама чињеница да је једна странка узела да ради један закон не консултујући Владу, странке у влади и у опозицији говори довољно о неозбиљности тог предлога", каже Зоран Николић из ДСС-а.
Демократе тврде да се води рачуна о државној каси. Јелена Триван каже да се разговарало о томе да финансијско јачање буде тако да не угрожава буџет Србије и да никако не доводи до већег дефицита.
Ако измене закона добију скупштинску већину, општине ће већ у последњем кварталу ове године увећати приходе. Тек од 1. јануара следеће године могле би да троше на пројекте које преузму од министарстава.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 3
Пошаљи коментар