Читај ми!

Оптужбе морају бити истражене

Независна и свеобухватна истрага под окриљем УН мора бити спроведена како би биле истражене тешке оптужбе о трговини људским органима на Косову, истакао шеф спрске дипломатије Вук Јеремић на заседању Генералне скупштине америчких држава, позвавши земље Латинске Америке да подрже захтев Србије.

Министар спољних послова Србије Вук Јеремић затражио је у Сан Салвадору подршку земаља Латинске Америке за спровођење, под окриљем Уједињених нација, независне и свеобухватне истраге тешких оптужби о трговини људским органима на Косову.

Јеремић је, на заседању Генералне скупштине Организације америчких држава, подсетио да је извештај Дика Мартија означио садашње носиоце најутицајнијих функција на Косову, као вође организоване криминалне завере, која укључује прање новца, као и трговину оружјем и дрогом.

Према извештају, група коју су предводили сумњичи се и за ратне злочине и сматра одговорном за киднаповање стотина српских цивила пре, за време и после сукоба 1999. године.

"Отети су били упућивани са Косова у тајне логоре у Албанији, подвргавани операцијма и остављени да умру, док су њихови органи продавани на међународном црном тржишту", истакао је Јеремић.

Злочини не смеју под тепих

Озбиљност ових ужасних и монструозних оптужби шокирала је савест света, оценио је Јеремић и поручио да ови и други злочини, почињени у контексту косовског конфликта, не смеју бити гурнути под тепих.

"Сви одговорни за то морају бити изведени пред лице правде, на основу независне и свеобухватне истраге, под окриљем УН, што је био случај и са свим претходним истрагама ратних злочина на Балкану", нагласио је Јеремић.

Не сме бити апсолутно никакве сумње да би овај стандард правде морао да буде примењен и на случај трговине људским органима на Косову, напоменуо је Јеремић и најавио да ће Србија бити неуморна у напорима да се о тим догађајима открије пуна истина.

Нико не сме да буде изузет од одговорности за злочине, без обзира на то којој страни припада и каква му је политичка улога, објаснио је Јеремић и истакао да је то кључна компонента процеса помирења, као првог корака ка трајном миру на Балкану.

Као стални посматрач у ОАД, нагласио је Јеремић, Србија у потпуности подржава Повељу ове организације, укључујући и њене делове којима се потврђује обавеза поштовања суверенитета и територијалног интегритета држава чланица УН. 

Сепаратизам није успео 

Јеремић је подсетио да су 17. фебруара 2008. године албанске власти једнострано прогласиле независност Косова, угрожавајући саму суштину принципа глобалног и регионалног управљања.

"Сепаратисти су покушали насилно да промене границе Србије, али у томе нису успели, захваљујући у великој мери и солидарности више од три четвртине држава ОАД, које нису признале једнострано проглашену независност Косова", истакао је Јеремић.

Јеремић је, истовремено, позвао све земље ОАД које нису признале Косово да задрже резервисан став према косовском покушају сецесије.

То ће помоћи да једнострана наметања исхода етничких и територијалних спорова не добију легитимитет и спречити да покушај косовске сецесије постане опасан и дестабилизујући преседан, сматра Јеремић.

Односи са земљама Латинске Америке приоритет 

Јеремић је, у наставку, најавио да ће Србија и даље, као приоритет, развијати односе са земљама Латинске Америке и Кариба, како билатерално, тако и кроз ОАД, на основу пријатељских веза које са њима постоје већ деценијама.

Шеф српске дипломатије је подсетио да ће у септембру у Београду бити одржана министарска конференција, поводом 50. годишњице Првог самита Покрета несврстаних, и нагласио да прошлогодишње потписивање Меморандума о разумевању Србије и ОАД повећава могућности за свеобухватну сарадњу, посебно трговинску, културну и просветну.

Као пример, Јеремић је поменуо стотине стипендија које је Србија одобрила за студенте Латинске Америке и Кариба да се школују на Универзитету у Београду.

Појачали смо, такође, и наше политичке консултације, које су ојачале свест и разумевање приоритета, попут борбе против организованог криминала, коју Србија у потпуности подржава.

"Србија води политику нулте толеранције према организованом криминалу и доприноси регионалним напорима да се елиминишу претње организованих криминалних мрежа, посебно међународних кријумчара наркотика", навео је Јеремић.

Наш проактивни став довео је до више успешних заједничких операција против кријумчара великих размера, оценио је Јеремић и подсетио да је, на основу података српске полиције, недавно у Аргентини, Уругвају и Бразилу заплењено више од три тоне кокаина.

Србија је, заправо, у протеклих неколико година постала један од главних европских партнера Латинске Америке у борби против трансатлантског шверца дроге, закључио је Јеремић.

Број коментара 19

Пошаљи коментар
Види још

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

недеља, 27. јул 2025.
21° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом