Читај ми!

Скупштински "соло играчи"

Посланике у Србији често сматрају таоцима страначких централа, по чијим налозима и гласају у Скупштини. Међутим, неки народни представници понекад себи приуште луксуз да гласају супротно од партијске већине.

На српској политичкој сцени, неке партије дају слободу појединим посланицима да гласају по сопственом убеђењу. Парламентарци, који немају проблем да гласају супротно страначкој одлуци поручују да су за партијску дисциплину, али не и једноумље.

У дану за гласање о важном европском пропису, Закону о избору народних посланика, поједини представници владајуће већине су, на пример, гласали против. Међу њима је председник Извршног одбора Демократске странке Марко Ђуришић, који је притиснуо црвено дугме, јер се није слагао са појединим одредбама.

"Није луксуз и није у крајњој линији ништа необично. Ја сам сматрао да то није добро, да нису добра решења, зато нисам хтео да подржим закон на гласању. Наравно, знао сам да то неће да угрози усвајање тог закона, оно што је најважније укинуте су бланко оставке", каже Ђуришић.

Ипак, ако од њиховог гласа зависи судбина закона, чак и они који важе за најсамосталније, тешко ће се одважити на непослушност.

Драган Марковић из Јединствене Србије наводи да, у овом временском периоду, та странка не би гласала супротно када би била угрожена већина, из разлога што ове године треба да добијемо статус кандидата, зато што Србија сада не сме да се свађа.

У скупштинској сали има и посланика који, како кажу, не одступају од принципа, макар њихов глас био пресудан.

Опасност од куповине посланика

Самостални посланик Весна Пешић каже да људи често мисле да је она слободни интелектуалац и мислилац, који дозвољава себи да не поштује партијске одлуке, међутим, она тврди да то није тако.

"Ја сам баш обрнути случај, страшно држим до партијских принципа, јер ја сам сматрала да ЛДП према својој филозофији и по свом погледу на свет никако не може да гласа за један репресивни закон о информисању", поручује Пешићева.

Сада, када су мандати законом враћени посланицима, непослушност би могла да постане заразна. Гласање по савести, а не по партијском налогу на први поглед делује као боље решење, али део стручне јавности упозорава на опасност од куповине посланика.

"За нас грађане, аналитиларе, било би јако добро да буде јавно бележење ко је како гласао за који закон, да ми можемо да видимо ко је купљен или ко је гласао за конзервативне ко за либералне", сматра политички аналитичар Милан Николић.

У сваком случају, нико од парламентараца из владајуће већине не спори да ће дати кворум за почетак гласања. У сали мора бити магична бројка од 126 посланика, а да би закон прошао довољно је да га подржи половина од тог броја.

Број коментара 2

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

недеља, 27. јул 2025.
21° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом