субота, 04.06.2011, 15:52 -> 18:12
Кипарски модел за Косово
Приштина врши притисак на север Косова са циљем да ојача своју преговарачку позицију, оценио државни секретар у Министарству за КиМ Оливер Ивановић. Подела је архаично решење, док би кипарски модел омогућио да Србија са Косовом буде део ЕУ, сматра Ивановић.
Државни секретар у Министарству за Косово и Метохију Оливер Ивановић изјавио је да Приштина притисцима на север Косова покушава да појача своју преговарачку позицију у дијалогу са Београдом, али да Србија због тога не намерава да напусти разговоре.
Ивановић је агенцији Бета рекао да је међу притисцима и ротација полицијских командира на северу Косова, која је извршена без сагласности локалне српске заједнице. Према Закону о полицији и према Ахтисаријевом плану, косовска полиција има обавезу да се консултује са локалном самоуправом, додао је Ивановић.
"Неизбежно је да се север дефинише. Незибежно да се прихвати реалност да Срби који живе на северу неће прихватити суверенитет Приштине на начин на који то приштински званичници очекују", рекао је Ивановић.
Државни секретар је оценио да демонстрација силе, коју спроводи косовско министарство унутрашњих послова, показује да Приштина том "ароганцијом жели или да испровоцира нашу страну или да добије јефтине политичке поене показујући како све може".
Ивановић је навео да је питање Косова најтеже отворено питање за Србију, као и да кључ тог проблема лежи у веома избалансираном решењу које не би изазвало турбуленције у региону.
"Нисам присталица поделе, мислим да она не би решила проблем из више разлога. То је превазиђено архаично решење, засновано на подацима из деведесетих година прошлог века од када се ситуација променила за 180 степени", рекао је државни секретар.
Кипарски модел за Косово
Према Ивановићевим речима, Србија је пре две деценије на Косову имала 200.000 Срба више, 15.000 војника, 10.000 полицајаца, нехомогенизовану политичку албанску заједницу, бољу позицију и међународне кругове који би подржали поделу.
"Та идеја данас је као јело подгрејано после 20 година", рекао је Ивановић.
Државни секретар је навео да "косовска независност не вреди пуно док је Србија не призна", због чега ће "пре или касније, статус Косова морати да дође на дневни ред".
"Заговарам кипарски модел - да читава Србија са Косовом буде чланица ЕУ, а да се европско законодавство не примењује на територији Косова док ми не постигнемо споразум", рекао је Ивановић, додавши да такво решење не би пролонгирало улазак Србије у ЕУ.
Ивановић је навео да такво решење нуди стабилност Србије и западног Балкана, а Косову опцију за размишљање - или ће постићи споразум са Србијом и бити члан ЕУ, или ће остати изван тога.
Коментаришући најаве шефице косовског преговарачког тима Едите Тахири да ће Приштина и Београд пред летње одморе договорити пакет споразума међу којима је и признање печата царине Косова, Ивановић је рекао да су мале шансе за то.
"Умерени сам оптимиста да се споразум може постићи у области енергетике, телекомуникација, мислим да је могуће наћи решења за ваздушни коридор, за слободу кретања, за наше таблице и лична докумената како би она била важећа на целој територији Косова", рекао је Ивановић.
Увођење царине на робу из Србије, коју најављују косовски званичници је, према оцени Ивановића, "глупост Приштине".
Ивановић сматра да би таква одлука била штетна за Приштину, јер они који се залажу за евроинтегације тиме најдиректније показују да нису искрени у томе, штета ће бити и економска, а роба ће ионако, преко посредника, али скупља, долазити на Косово.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 17
Пошаљи коментар