Читај ми!

Србија за споразумна решења

Србија идеју о стварању Велике Албаније сматра опасном, али би могла са тим да живи, ако би постојала споразумна решења, рекао председник Србије Борис Тадић. Тадић очекује да Србија у процесу евроинтеграција има исти третман као Хрватска.

Председник Србије Борис Тадић изјавио је у интервјуу за немачки дневник Франкфуртер алгемајне цајтунг да Србија идеју о стварању "Велике Албаније" сматра опасном, али да би "могла са тим да живи, ако би постојала споразумна решења", преноси Бета.

На новинарску тврдњу да у Приштини први пут постоји значајна политичка партија која отворено тражи припајање Косова Албанији, Тадић је рекао да су "албански политичари веома делотворни у постизању постављених циљева" и да их "никако не потцењује".

Председник Србије је указао да, додуше, међународна заједница не жели о томе ништа да чује, али да ће, ко зна да чита историју, моћи у стварању Велике Албаније да препозна дугорочни политички циљ Албанаца.

"Као једнострана намера, тај план је опасан, али ми бисмо могли са тим да живимо, ако бисмо имали споразумна решења. Споразум којим би све стране нешто добиле и који би створио одрживо решење, мир и стабилност, могао би да буде од велике помоћи свим странама", рекао
је Тадић.

Председник Србије је навео да је "против избегавања решења", али да је за "дијалог и преговоре".

"Ако смо прагматични, можемо да решимо проблеме. Не кажем да је Велика Албанија величанствено решење. Не верујем, такође, ни да је Велика Србија добро решење. Исто као што сам и против поделе Босне. Ја сам против политике стварања већих држава, али дајте да
покушамо да нађемо изводљива решења за проблеме", рекао је Тадић.

Србији исти третман као Хрватској

Председник Србије очекује да Србија, после хапшења Ратка Младића, има исти третман као и Хрватска, када је реч о даљем приближавању Европској унији.

"Мислим да Србија заслужује исти третман као и наш сусед Хрватска, која је истовремено добила и статус кандидата и датум отпочињања преговора, иако Хрватска Хашком трибуналу тада још није била изручила оптуженог и касније осуђеног генерала Анту Готовину", навео је Тадић.

Оцењујући да нема никаквог разлога да Србија буде другачије третирана, Тадић је нагласио да Србија не тражи никакав посебан, "српски пут у ЕУ".

"Ми не желимо да нас пусте преко реда. Ми тражимо само оно што су добиле и све друге земље - позитивну реакцију Европске уније на то да испуњавамо критеријуме", рекао је Тадић у опширном интервјуу за Франкфуртер алгемајне цајтунг.

Број коментара 24

Пошаљи коментар
Види још

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

недеља, 27. јул 2025.
20° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом