Читај ми!

Висока очекивања од ЕУ

Србија треба да буде амбициозна у процесу европских интеграција и да ове године, осим статуса кандидата за чланство у ЕУ, жели и датум почетка преговора, рекао председник Борис Тадић после сусрета са шефицом дипломатије ЕУ Кетрин Ештон. Потписан Споразум о безбедносним процедурама за размену и заштиту тајних података.

Председник Србије Борис Тадић изјавио је после сусрета са шефицом дипломатије ЕУ Кетрин Ештон, да Србија треба да буде амбициозна у процесу европских интеграција и да зато ове године, осим статуса кандидата за чланство у ЕУ, жели и датум почетка преговора.

Србија има право на висока очекивања, посебно када испуњава своје обавезе, истакао је Тадић, док је Ештонова оценила да је хапшење Ратка Младића "удахнуло свежу енергију" у процес евроинтеграције Србије.

Тадић је истакао да је Србији потребан датум почетка преговора зато што би то био огроман искорак у политичком и цивилазацијском смислу, који би допринео и читавом региону.

Према његовим речима, не сме настати велика пауза између интегрисања Хрватске и Србије и Црне Горе у ЕУ. Тако би, додао је, била створена добра атмосфера у региону.

Стратегија Србије, како је објаснио председник Тадић, јесте да у процесу евроинтеграција на самом почетку реализује најтеже реформе.

"То је наша стратегија и због тога ми у Србији желимо да нападамо најтеже проблеме на самом почетку. Србија данас завршава процес реформе правосуђа, а многе земље су ту тему имале као последњу у процесу приближавања ЕУ", објаснио је Тадић.

Осврћући се на отпочети дијалог о Косову и Метохији, Тадић је рекао да очекује што скорије резултете, наглашавајући да Београд нема никакав интерес да блокира постизање договора.

"Укупна политичка стратегија изведена у низ конкретних корака, на којој инсистирам, јесте начин да се реше конфликти јер простор Западног Балана не може да буде интегрисан ако унесемо наше унутрашње конфликте у ЕУ", навео је Тадић.

Ештонова је поздравила хапшење Младића и на питање да ли ће Србија добити статус кандидата до краја године, истакла да је, политички гледано, ово важан дан, а да ће се технички наставити рад на евроинтеграцијама Србије. Она је закључила и да ће од уласка Србије у Унију корист имати и Србија и ЕУ.

Споразум о безбедности са ЕУ

Ештонова је са министром унутрашњих послова Ивицом Дачићем претходно потписала Споразум о безбедносним процедурама за размену и заштиту тајних података, који је и предуслов за учешће српске војске и полиције у мировним мисијама ЕУ.

Висока представница ЕУ за спољну политику и безбедност је нагласила да је потписивањем Споразума Србија урадила значајан корак напред ка Европској унији и додала да Споразум омогућава размену докумената са ознаком "поверљиво" између Србије и ЕУ.

Министар Ивица Дачић рекао је да Споразум представља знак даљег приближавања Србије ЕУ и предуслов приближавања безбедносној политици и структурама ЕУ. Према Дачићевим речима, учешће у мировним мисијама ЕУ ће "допринети још већем подизању капацитета наших одбрамбених снага у целини и целог безбедносног система".

Ивица Дачић је додао да је шефици европске дипломатије указао и на веома добру сарадњу са колегама у региону у области одбране и унутрашњих послова, а као темељне вредности у тој сарадњи навео очување мира и стабилности.

Потписивању Споразума присуствовао и министар одбране Драган Шутановац, који је истакао да су за учешће у мисијама у Сомалији и Уганди завршне све политичке и техничке припреме.

По речима министра Шутановца, министарства одбране и полиције су - уз министарство правде - носиоци регионалне сарадње.

Шутановац је истакао да је Србија данас демонстрирала не само декларативну жељу да настави европски пут - већ конкретизовала напоре на даљем путу ка Европи.

На састанку са Ештоновом, како је рекао, било је речи о сарадњи са Хашким трибуналом и о међународни мировним мисијама, јер посвећеност европском путу подразумева и дељење заједничких ризика и претњи - а то значи и ангажман српске полиције и војске у мировним мисијама ЕУ.

Састанак са Стефановићем

Кетрин Ештон је раније данас разговарала и са шефом преговачаког тима Београда за дијалог са Приштином Бориславом Стефановићем, који је одбацио тврдње појединих приштинских медија да посета Ештонове представља притисак на српске власти и доношење "готових решења".

"Посета је део њених активности, размене мишљења и добили смо охрабрење да наставимо дијалог у овом правцу", рекао је Стефановић и додао да је посета допринела разумевању начина на који ће бити отклоњене постојеће препреке о темема које су на дневном реду преговарачких тимова Београда и Приштине.

Он је подвукао да са Ештоновом није разговарао о подели Косова и Метохије, јер то, како је нагласио, није тема за ЕУ.

"Ако званичници Европске уније у Приштини кажу да подела Косова није тема за ЕУ, јесте тема за неке друге. Ми смо спремни да разговарамо о свим отвореним темама и Влада Србије ни на који начин није изашла из оквира Устава и скупштинских резолуција", закључио је Стефановић.

Број коментара 12

Пошаљи коментар
Види још

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

понедељак, 28. јул 2025.
24° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом