Читај ми!

Одлучно против лажних азиланата

Влада Србије чврсто одлучна да спречи одлазак лажних азиланата из Србије у државе ЕУ, рекао министар полиције Ивица Дачић на састанку са амбасадорима држава ЕУ, САД, Русије и Кине у Београду.

Министар унутрашњих послова Ивица Дачић рекао да је Влада чврсто одлучна да спречи одлазак лажних азиланата из Србије у државе Европске уније.

Заменик премијера је на састанку са амбасадорима држава ЕУ као и САД, Русије и Кине акредитованим у Београду, представио низ активности предузетих у протеклом периоду у том циљу.

"Свесна проблема лажних азиланата, Влада Србије изражава спремност да предузме све мере, самостално и у сарадњи са земљама ЕУ, у циљу ефикасног решавања проблема и спречавања будућих појава злоупотребе права на азил", рекао је Дачић.

Министар полиције је прецизирао да су у протеклом периоду у државама чланицама ЕУ контактиране институције надлежне за питање азила и миграција, где је тај проблем забележен, подсетивши да је потом у Србији спроведена медијска кампања о томе шта значи безвизни режим и шта то подразумева.

Дачић је прецизирао да је укупан број држављана Србије који су поднели захтев за азил на територији ЕУ од септембра 2009. до истог месеца 2010. године 10.850, а да је у Србију током прошле године враћено њих 4.254 на основу Споразума о реадмисији.

Заменик премијера је подсетио да је Влада Србије крајем фебруара ове године формирала комисију за праћење спровођења визне либерализације, а чији је задатак да констатно прати проблем илегалних миграната и предлаже мере у циљу заустављања те појаве.

Ивица Дачић је навео да је МУП одржао низ састанака са колегама из бројних држава, укључујући Мађарску и Немачку, као и да је учествовао у раду међународних полицијских организација које се баве том проблематиком.

"У поређењу са децембром 2010. смањен је број азиланата за 35 одсто, а као главна одредишта и даље су остала Немачка, Шведска и Белгија", рекао је он и додао да је број повратака добровољних и принудних већи у односу на број нових захтева за стицање азила.

Пораст захтева у Луксембургу

Дачић је нагласио да постоје одређена упозорења о порасту захтева у неким чланицама ЕУ попут Луксембруга, најавивши да ће се у наредном периоду пратити стање у тим државама.

"Желим да нагласим да смо свесни чињенице да проблем лажних азиланата ствара потешкоће државама ЕУ, али и да Србија такође осећа негативне ефекте ове појаве у години која је најважнија за нас на пољу европских интергација", рекао је министар Дачић.

Он је поручио окупљеним амбасадорима да могу бити уверени да у Србији имају поузданог партнера на кога могу да се ослоне и у заједничком решавању проблема лажних азила, казавши да је добродошла свака сугестија или информација.

Дачић је рекао да је МУП, позитивним резултатима на очувању безбедности и стабилности, допринео стратешком опредељењу земље - укључењу у европске интеграционе токове.

Ивица Дачић је рекао да је задовољан што је дошло до данашњег састанка и да очекује да ће исти разговори бити организовани и наредне године и да ће постати традиционални.

Број коментара 2

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

уторак, 12. август 2025.
21° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом