среда, 30.03.2011, 09:09 -> 11:54
Приштина није спремна за попис
Секретар у Министарству за Косово и Метохију Оливер Ивановић рекао да је чињеница да косовски Албанци нису спремни за попис становништва, чији су почетак најавили за 1. април. На Косову је све политика, каже Ивановић и додаје да су кроз попис Албанци хтели да дефинишу своју нацију, територију и границе.
На Косову и Метохији је све политика па и попис становништва, чији су почетак косовске власти најављивале за 1. април, рекао је државни секретар у Министарству за Косово и Метохију Оливер Ивановић и додао је да је то политичка тема на којој су косовски Албанци инсистирали, покушавајући да кроз попис дефинишу и своју нацију, територију и границе.
"Сумњам да су то добре намере и сумњам да су Срби у том попису могли да очекују ишта добро", навео је Ивановић, гостујући у Дневнику РТС-а.
Према његовим речима, косовски Абанци су неспремни за тај пројекат, а иако им је председник међународне статистичке организације рекао да могу да крену са њим, постоји много неслагања.
"Опозиција ће користити попис да оспорава власт, али факат је да они нису спремни. Мислим да је прилика да косовски Албанци већ данас одлуче да се попис одложи за шест месеци, јер за тако нешто постоји политичка клима", истакао је државни секретар у Министарству за Косово и Метохију.
Ивановић је рекао да ако би се то догодило, била би то прилика да се синхронизују наши пописи, како би смо добили резултате у које нећемо сумњати или који нас неће довести у подређен положај као нацију.
Кад је реч о томе ко би требало да обави попис становништва, Ивановић је рекао да српска страна инсистира да то ураде Уједињене нације и додао је да ако би данас дали тај посао УН, то би и за њих био велики изазов, јер није све припремљено да се он уради како ваља.
Напредак у преговорима
Коментаришући завршетак друге рунде преговора Београд-Приштина Ивановић каже да остаје време да анализирамо резултате разговора, али се већ сада може констатовати да се састајемо већ други пут и да се нисмо посвађали, што је могло да се очекује након дугог периода без икаквих контаката две стране.
Према његовим речима сада ти контакти теку и они су од користи и за косовске Албанце и за Србе који живе на Косову и Метохији, али и за Србију и читав регион.
"Чини ми се да то схватају сви осим Албанаца, они су под притиском ушли у ове разговоре и користе свaку прилику да на један суптилан начин опструирају преговоре", навео је Ивановић.
Међутим, како је рекао, можемо се похвалити тиме да су разговори о матичним књигама при крају.
Ивановић је рекао да од 29 општина на Косову 23 су издале та документа, а шест нису, тако да грађани из тих општина имају велики проблем да изваде изводе из књиге рођених или умрлих.
Телекомуникације и електрична енергија
Више проблема у разговорима очекује се када је реч о питањима телекомуникација и електричне енергије.
"Питање телекомуникација и електричне енергије, дистрибуције и наплате се помињу од 2003. године. Косовски Албанци те проблеме доживљавају као пар екселанс политичку тему. Сада им објашњавамо да то није политичка тема иако има политичке импликације", рекао је Ивановић.
Када је реч о перспективи преговора Београд-Приштина, Ивановић је рекао да ће оцена Уставног суда да је избор Беџета Пацолија за председника Косова неуставан индиректно утицати на њихов ток, односно, послужиће као изговор неким косовским Албанцима, иницирајући институционалну кризу на Косову да успоре или одложе преговоре.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 4
Пошаљи коментар