уторак, 29.03.2011, 07:32 -> 20:08
Чланство зависи од Србије
Европски комесар за проширење Штефан Филе, поручио је током посете Београду да само од Србије зависи брзина приступа Унији, али и да се очекују резултати у сарадњи са Хагом.
Ова година изузетно је важна за проширење Европске уније, али од Србије зависи колико ће се брзо приближити Бриселу, порука је европског комесара Штефана Филеа који се састао са српским званичницима у Београду.
Српски званичници кажу да се циљ не мења: до краја децембра добити статус кандидата и почети преговоре о чланству. Са председником Борисом Тадићем, Филе је отворио Конференцију поводом јубилеја програма ТЕМПУС, кроз који Унија новчано помаже да се осавремени високо образовање у партнерским земљама, међу којима је и Србија.
У разговору са потпредседником Владе за европске интеграције Божидаром Ђелићем, европски комесар је рекао да само од Србије зависи којом брзином ће наставити европске интеграције, али још једном поновио да ће чланице ЕУ тражити од Србије конкретне резултате у сарадњи са Хагом.
Комесар за проширење каже да није време за шпекулације о томе да ли ће Србија до краја године добити статус кандидата за чланство у ЕУ, већ је време да се озбиљно приступи реформама.
Свака реформа помаже да се путује ка Бриселу, али пре свега значи добробит за грађане Србије, подсетио је европски званичник, а током посете разговарало се и о потреби да се унапреде правосуђе и борба против корупције, и донесу закони о финансирању партија.
Ђелић је истакао да ће Србија испунити све што је предвиђено акционим планом и најавивши "реформски замајац" у наредним месецима. Ђелић каже да је ова година за Србију историјска и да се прилика не сме пропустити.
Циљ Србије је добро познат - да у децембру добије статус кандидата и датум за почетак преговора о чланству у ЕУ, каже Ђелић, који је са европским званичником разговарао и о Дунавској стратегији.
У разговору европског комесара и министра унутрашњих послова Ивице Дачића закључено је да Европска унија "нема намеру да Србији ограничи визну либерализацију".
Истичући да је са Филеом разговарао о проблему лажних азиланата, Дачић је рекао да је за МУП најважнија контрола визне либерализације и испуњавање стандарда и критеријума важних за добијање статуса кандидата, а касније и пуноправно чланство у ЕУ.
Образовање кључна карика
На почетку посете Београду Филе је заједно са председником Борисом Тадићем отварио конференцију о међународном образовању. Тадић и Филе истакли су том приликом да је образовање кључно за свеукупни развој друштва.
"Најбржи и најлакши начин да се смање разлике у развијености јесте инвестиција у образовање", рекао је Тадић на отварању скупа поводом 20 година Темпус програма Европске уније за сарадњу у високом образовању.
Тадић је рекао да су образовање и наука у средишту развоја цивилазије и истакао да је образовање суштински најзначајнији ресурс.
Филе је рекао да је образовање кључни чинилац за друштвени и економски развој и додао да је Темпус програм јединствени инструмент развоја и најстарији програм ЕУ за сарадњу у образовању као и да је фокусиран на дугорочни развој.
Србија је, према његовим речима, један од главних партнера у програму Темпус, а за период 2007-2013. године издвојено је 200 милиона евра за око 236 пројеката.
Министар просвете и науке Жарко Обрадовић рекао је да је циљ данашњег скупа сагледавање онога што је урађено у последњих 20 година, као и разматрање могућности за даљи развој.
На отварању конференције говорила је и директорка Генералног директората Европске комисије за развој и сарадњу "Јуроп ејда" Франческа Моска.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 38
Пошаљи коментар