уторак, 22.03.2011, 13:45 -> 19:12
Мање промене изборног закона
У години пред изборе изборно законодавство, неће се драстично мењати, али бланко оставке и изборне листе изгледаће другачије. Представници Скупштине откривају да су на прагу решења за поправку изборних правила због којих држава трпи критике Европске комисије.
Генерални секретар Скупштине Вељко Одаловић изјавио је да није реално очекивати да се током ове године мењају изборна правила и изборни систем.
Одаловић је рекао да је 2011. предизборна година због чега би сваки предлог да дође до битнијих промена, могао да буде протумачен као покушај власти да изборна правила промени према својим интересима.
"Зато је најреалније да током ове године буду извршене само нужне корекције у оквиру постојећих изборних правила, а у складу са примедбама Европске комисије", истакао је Одаловић.
Радна група у Скупштини Србије има идеју да се бланко оставке пошаљу у прошлост тако што ће се увести правило да оставка на место народног посланика може да се поднесе само три дана од момента када је посланик оверио свој потпис код надлежног органа.
Измениће се и правило о расподели посланичких мандата.
"Ми ћемо сигурно ући у те нивелације Закона о избору народних посланика, тако што ће грађани знати да ће барем 60 до 70 одсто кандидата са листе ући у парламент, а не као што је било до сада, да странке по свом сопственом нахођењу одређују да ли ће то бити два, 249 или 136 кандидата са изборне листе", каже Влатко Ратковић, председник Законодавног одбора парламента.
Ни власти ни опозицији не допада се, како кажу, промена правила игре, уочи утакмице, али под притиском европских интеграција нико не бежи да се о томе разговара. Посао до лета, према упозорењима из Брисела, мора да буде завршен.
Посланик Демократске странке Србије Зоран Шами каже да свака измена изборног законодавства мора да буде донета општим консензусом свих релевантних политичких странака.
"У противном, уводите праксу где ће свака владајућа већина да кроји изборни систем онако како њој одговара", оцењује Шами.
Делу стручне јавности није јасно зашто Србија по овим изборним правилима плаћа 250 посланика.
"Ми не знамо да сутра неће доћи неки нови административни одбор и учинити посланике пуким мегафонима својих партија, као што је било до сада", каже аналитичар Владимир Гоати, који сматра да су посланици тренутно потпуно некорисни јер су променљиви делегати партија.
Критичне тачке српског изборног система стручна јавности види и у томе што чак 72 општине у скупштини немају представника.
"Парламент је фрагментиран, пет релевантних и три мањинске партије добили су поверење бирача, а Скупштина има 10 посланичких клубова, два независна посланика и 23 парламентарне странке", каже професор Факултета политичких наука Славиша Орловић.
Готово је извесно да ће убудуће у Скупштини Србије бити више жена, јер ће странке морати да кандидују најмање 30 одсто припадница лепшег пола.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 0
Пошаљи коментар