Скупштина о социјалној заштити

Расправа о предлогу Закона о социјалној заштити у Скупштини Србије је завршена. Посланици владајуће коалиције и ЛДП-а оценили да ће предложени Закон побољшати положај и примања најсиромашнијих грађана. Опозиција поручила да је нови закон део предизборне кампање и да неће помоћи угроженима.

Последњи радни дан ове седмице, посланици Скупштине Србије посветили су разматрању предложеног Закона о социјалној заштити, којим се предвиђа повећање броја корисника свих услуга социјалне заштите и већа давања за најсиромашније грађане.  

Образлажући тај законски предлог, министар рада и социјалне политике Расим Љајић је истакао да ће број корисника новчане социјалне помоћи бити повећан за најмање 80.000 корисника и да ће због повећаних износа и броја корисника издвајања из буџета бити већа за око 70 одсто.

Љајић је рекао да је број сиромашних током последње две године услед негативних ефеката економске кризе порастао и да Србија, према подацима Светске банке, спада у земље са високом стопом сиромаштва заједно са Босном и Херцеговином, Бугарском, Македонијом и Црном Гором, а у нешто повољнијем је положају у односу на Румунију и Албанију.

Љајић је указао да је овај закон неопходно донети, јер је на снази закон из 1991. године, који је и поред неких измена које је претрпео, кочница реформи у области социјалне заштите.

Владајућа коалиција и посланици Либерално демократске партије оценили су да ће предложени Закон о социјалној заштити побољшати положај и примања најсиромашнијих грађана, док је опозиција поручила да је нови закон део предизборне кампање власти.

Опозиција: Инфлација "појела" предвиђена средства

Опозиција је поручила да законска решења неће помоћи најугроженијим категоријама јер су планирана средства мала и да је инфлација већ "појела предвиђене новчане износе".

Председник Одбора за рад, борачка и социјална питања и посланик групе "За европску Србију" Мехо Омеровић рекао је да у Србији 70.000 породица, односно 170.000 људи, прима социјалну помоћ.

Он је рекао да је за стабилне изворе прихода за најугроженије грађане потребна "здрава привреда" и навео да држава нема довољно стимулативан привредни амбијент да би сваки човек могао да обезбеди своју егзистенцију.

Посланици Демократске странке Србије оценили су да нови закон нема решења која ће адекватно помоћи најугроженијим категоријама становника јер је инфлација већ "појела повећане новчане износе". 

Они су оценили да су законска решења "интервентна а не превентивна" и навели да градјани добијају од државе само "мрвице" и да им законска решења не могу помоћи да "изађу из категорије сиромашних".

Посланици Српске напредне странке навели су да предложени закон "служи као део кампање у предизборној години" и оценили да није довољно само донети закон ако не постоје финансијска средства за његово спровођење.

Напредњаци су оценили да закон неће моћи да поправи "социјалну карту Србије" и најавили да ће, кроз амандмане, покушати да повећају новчана издвајања за најсиромашније и прошире круг људи који ће моћи да рачунају на помоћ.

Посланици Српске радикалне странке сматрају да нови закон не садржи реална и примењива решења и да је лоше то што се, да би био имплементиран, мора донети велики број подзаконских аката.

Они су навели да је лоша економска политика владајуће коалиције "произвела" велику инфлацију и 400.000 незапослених становника.

Број коментара 3

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

среда, 21. мај 2025.
15° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом