уторак, 07.07.2009, 18:13 -> 22:17
О "шенгену" за Србију 14. јула
Европска комисија ће 14. јула упутити Савету министара ЕУ и Европском парламенту предлог за укидање шенгенских виза Србији, Македонији и Црној Гори. На Косову остаје визни режим. Солана долазак у Београд најављује за 13. јул, а Оли Рен за 22. јул, сазнаје РТС.
Европском парламенту и Савету министара Европске уније, Европска комисија ће 14. јула у Стразбуру упутити предлог за укидање шенгенских виза Србији, Македонији и Црној Гори, али ће режим виза бити задржан за Косово.
Предлог ће образложити на заједничкој конференцији за штампу, у Стразбуру, европски комесар за правосуђе и унутрашње послове Жак Баро и комесар за проширивање Оли Рен, рекао је агенцији Бета Бароов представник за штампу Микеле Черконе.
Извори Европске комисије, који су желели да остану анонимни, пренели су да ће, на темељу предлога Комисије, власти Србије у јединственом Координационом центру у Београду моћи да издају биометријске пасоше и грађанима са Косова.
Међутим, сви српски држављани ће, осим оних са Косова, моћи да, како се очекује, од 1. јануара 2010. године путују у шенгенске земље ЕУ без виза.
Грађани са косовског подручја, Албанци, Срби, Роми и остали, моћи ће да добију српске биометријске пасоше, али ће они морати да изваде европске визе да би могли да уђу у шенгенски простор ЕУ.
Усаглашен став Комисије и владе ЕУ
То је, како је наглашено, засад сасвим усаглашен став и Комисије и влада ЕУ.
Овим је потпуно уклоњена извесна уздржаност "једне велике и две мале чланице ЕУ", кад је реч о безбедносно-техничком проблему, а то је да већи број посебно Албанаца са Косова добије могућност да са новим српским документима путује без виза у шенгенску зону Уније.
Званичници ЕУ и неких земаља Уније јасно су стављали до знања да је за безбедност грађана и територија ЕУ пресудно то да се не деси да такви пасоши доспеју у руке оних који су повезани са организованим криминалом, илегалном имиграцијом и тероризмом.
Према нацрту овог предлога Европске комисије, чланице ЕУ и Европски парламент би требало да се усагласе да либерализација визног режима важи за грађане са пребивалиштем на територији Републике Србије, али не и за грађане са пребивалиштем на територији Косова, које је под Резолуцијом 1244 Савета безбедности УН.
Биометријски пасоши
Становиште Европске комисије је да УН привремено управљају Косовом, док српски МУП нема приступа територији Косова да би могао да провери податке о пребивалишту, рођењу, држављанству и свему другом што је нужно да за добијање биометријског пасоша поднесе лице које тражи српски биометријски пасош.
У биометријском пасошу, који буду добили грађани подручја Србије осим Косова, стајаће да га је издао МУП Србије, што ће за пограничне и друге власти ЕУ бити потврда да носиоцима таквог пасоша није потребна виза ЕУ.
На биометријском пасошу за лица са Косова ће бити наведено да га је издао посебан Координациони центар за Косово и Метохију, што захтева добијање шенгенске визе ЕУ.
Косово ће у Регулативи о визном режиму ЕУ бити стављено у категорију територија које за Европску унију имају неодређен, односно непризнат међународно-правни положај, као што су рецимо Тајван или турски део Кипра.
Европска комисија у припремљеном предлогу ставља до знања да је Македонија испунила све услове, док ће Србији и Црној Гори бити дат рок до 1. октобра да спроведе јоше неке додатне услове и мере како би њихови грађани од 1. јануара могли да без виза путују у ЕУ.
Почетком октобра ће уследити краћа оцена о томе шта су учиниле српске и црногорске власти.
У новембру би владе ЕУ, односно Савет министара и Европски парламент требало да дају коначно зелено светло за укидање шенгенских виза како Македонији, тако и Србији и Црној Гори.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 8
Пошаљи коментар