Ђурић у Панами: Србија остаје чврсто посвећена принципима мултилатерализма и дијалогу

Министар спољних послова Марко Ђурић поручио је данас на заседању Министарског савета Асоцијације карипских држава (АЦС), које се одржава у Панами на панелу "Стратешка сесија: Мултилатерализам као колективни одговор на глобалне изазове и стратешка улога регионалних механизама", да Србија остаје чврсто посвећена принципима мултилатерализма и уверена да се одговори на савремене глобалне изазове могу градити само кроз дијалог, сарадњу и јачање регионалних механизама.

Ђурић у Панами: Србија остаје чврсто посвећена принципима мултилатерализма и дијалогу Ђурић у Панами: Србија остаје чврсто посвећена принципима мултилатерализма и дијалогу

Како је наведено у саопштењу министарства, Ђурић је поручио да Србија, захваљујући свом географском положају на раскршћу Европе, представља важну тачку повезивања различитих региона, што отвара бројне могућности за културну размену, туризам, пословање и умрежавање.

Подсетио је да се на Експу 2027 очекује више од четири милиона посетилаца и учешће више од 130 држава и међународних организација, нагласивши да ће њен домет, захваљујући традиционалним и друштвеним медијима, далеко превазићи њено трајање.

Експо 2027, како је објаснио, представља један од најамбициознијих међународних пројеката које је Србија икада покренула и прву специјализовану светску изложбу те врсте у Југоисточној Европи.

Указао је на то да се у Београду гради нови изложбени комплекс, Национални стадион и Експо село, чиме се ствара инфраструктура светске класе и трајно наслеђе за будуће генерације.

Ђурић је нагласио да је тема изложбе игра и њена трансформативна моћ, али да је Експо 2027 много више од тога, јер ће кроз програме из области културе, образовања, спорта, науке, технологије и пословања окупити државе, институције, компаније, иноваторе и младе људе из целог света.

Додао је да ће изложба пружити јединствен простор за размену идеја, развој нових партнерстава и заједничко тражење одговора на глобалне изазове, нудећи визију засновану на дијалогу, сарадњи и људској повезаности.

Како је навео, већина карипских држава већ је потврдила учешће на Експу 2027, што сведочи о све ближим везама два региона, док је земљама Кариба додељен истакнут простор у близини улаза на изложбу, са намером да постане живо карипско средиште у срцу Европе.

Истакао је и да ће током 93 дана трајања изложбе, милиони посетилаца имати прилику да се упознају са богатством карипских култура, традиција, креативности и туристичких потенцијала, док ће компаније и институције моћи да успоставе нова партнерства и прошире сарадњу.

Изразивши жељу да све државе чланице Асоцијације буду представљене у Београду, министар је поручио да Србија и тим Експа 2027 остају у потпуности посвећени сарадњи са партнерима из Кариба.

Говорећи о значају мултилатерализма, Ђурић је нагласио да Србија остаје чврсто опредељена за одбрану његових принципа, који представљају једно од основних обележја наше спољне политике.

Указао је на то да се темељи мултилатерализма граде и чувају на регионалном нивоу, кроз дијалог, сарадњу, изградњу поверења и јачање повезаности и да неговање вредности солидарности и међусобног поштовања у сопственим регионима доприноси отпорности читавог међународног система.

Такође је оценио да, иако географски удаљени, Србија и карипски регион деле бројне заједничке вредности, међу којима су поштовање међународног права, територијалног интегритета, солидарности међу народима и инклузивног развоја.

Подсетио је да Србија већ годинама настоји да продуби сарадњу са карипским партнерима, како билатерално, тако и кроз регионалне оквире и иницијативе, укључујући Организацију америчких држава, КАРИКОМ и Систем централноамеричке интеграције, као и да је подршка првој фази Стратешког плана Асоцијације карипских држава 2024. године израз уверења да снажне регионалне институције доприносе ефикаснијем мултилатералном систему.

Шеф српске дипломатије указао је и на значај повезивања људи, истичући да Србија кроз програм стипендија "Свет у Србији" младима из региона пружа прилику да студирају, стичу знања и изграде трајне везе са нашом земљом.

Ђурић је захвалио свим државама које подржавају суверенитет и територијални интегритет Србије и упутио позив земљама чланицама Асоцијације карипских држава да дођу у Београд на Експо 2027 и заједно са Србијом наставе да развијају све облике сарадње.

Захвалио је и домаћинима на гостопримству и прилици да Србија буде гост у Панами.

недеља, 21. јун 2026.

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом