четвртак, 11.09.2025, 22:49 -> 23:15
Извор: Танјуг
Ђурић на отварању конзулата Јужне Африке: Предложићу да улица у Београду буде названа по Мандели
Министар спољних послова Марко Ђурић изјавио је на отварању Конзулата Републике Јужне Африке у Београду да Србија и Јужна Африка не деле само дипломатске односе, већ и вишедеценијско пријатељство утемељено на заједничким вредностима, солидарности и поштовању принципа међународног права.
Шеф српске дипломатије је навео да данашњи кораци унапређења сарадње представљају наставак визије коју су поставили велики светски државници, попут Нелсона Манделе, који је својим животом посведочио вредностима мира, помирења и правде.
Истакао је и да заједничку визију и вредности две државе и народа Србије и Јужне Африке може да повеже неговање сећања на Нелсона Манделу.
"Због тога ћу као министар спољних послова званично предложити градоначелнику Београда да једна од улица понесе име Нелсона Манделе, у знак захвалности овом великом човеку, који је бакљу слободе пренео не само Јужноафриканцима, већ читавом свету", рекао је Ђурић.
Министар је истакао и да је Мандела био човек који је помирио супротстављене стране у веома поларизованом добу, у ери угњетавања, у којој су људи били потчињени и угњетавани, нагласивши да народ у Србији зна шта значи бити угњетаван и неправедно третиран понекад од стране света.
"У свету пуном изазова, једна ствар остаје сигурна – искрено и трајно пријатељство између Србије и афричких народа, посебно Јужне Африке, с којом нас повезује дубоко међусобно поштовање и солидарност", поручио је министар Ђурић, наводи се у саопштењу.
Ђурић је указао на значај Покрета несврстаних у коме је Србија имала истакнуту улогу, а коју афричке земље и данас високо цене.
Шеф српске дипломатије је нагласио да ће Србија и на предстојећој седници Генералне скупштине УН подржати проширење Савета безбедности како би се обезбедила праведнија и шира заступљеност, укључујући и представнике афричког континента.
Захвалност на принципијелном ставу у вези са КиМ
Ђурић је, такође, посебну захвалност упутио народу и Влади Јужне Африке на подршци коју су пружили Србији у тешким тренуцима, као и на принципијелном ставу у вези са очувањем територијалног интегритета и суверенитета Србије, посебно у контексту питања АП Косова и Метохије.
Он је истакао да је то за Србију не само територијално, већ суштинско питање националног идентитета.
"Неизмерно смо захвални народу и влади Јужне Африке што су стали уз Србију у нашим невољама. Чињеница да имамо тако велику заједницу у Јужној Африци сведочи о томе да су нам отворили врата када смо били у невољи, али и што су стали уз нас по питању нашег територијалног интегритета и суверенитета у случају Косова и Метохије. Косово и Метохија за нас није само око 13 одсто територије, и не ради се само о члановима Повеље УН. За нас је ово питање душе наше нације. То је питање нашег идентитета", додао је Ђурић.
Шеф српске дипломатије је поручио да Србија са великим поносом дочекује почасног конзула Бумбаширевића, чији ће рад, како је рекао, бити важан мост између две земље и народа и изразио уверење да ће на достојан начин представљати Јужну Африку у Србији.
Такође је истакао захвалност домаћину догађаја Владимиру Цизељу, на личном доприносу у повезивању јавног и приватног сектора у духу савремене, прагматичне дипломатије.
Ђурић је изразио жељу да у наредном периоду буде више туриста и пословних људи из Јужне Африке у Србији, као и грађана Србије који ће имати прилику да упознају лепоте те афричке земље.
Свечаном отварању Конзулата Републике Јужне Африке у Београду присуствовали су почасни конзул Марко Бумбаширевић, Линдиве Мсенгана Ндлела, амбасадорка Републике Јужне Африке, која на нерезиденцијалној основи покрива Србију , као и бројне друге званице.
Коментари