Читај ми!

Вучевић: Одлука суда у Новом Саду плод политичког притиска, оптужени су позивали на пуч

Председник Српске напредне странке Милош Вучевић оценио је да је одлука Апелационог суда у Новом Саду о укидању притвора оптуженима за покушај рушења уставног поретка плод политичких притисака и блокада рада институција и истакао да су оптужени политички екстремисти који су се спремали за терористичке акције и позивали на пуч.

Вучевић је рекао да одлука о укидању притвора није произведена из правних, односно судских процеса.

"Она се формално води да је одлука која се производи у одређеном судском поступку, истражном. Али, суштински је она плод политичког, нелегалног притиска - блокадама суда, блокадама рада институција, нападом на државу", рекао је Вучевић гостујући на ТВ К1.

Подсетио је да је пред доношење одлуке суд у Новом Саду био данима блокиран и истакао да је то огољено насиље, указујући да је сваки притисак на правосуђе незаконит.

На питање да ли то што су активисти затечени у, како неки наводе, "кафанском ћаскању" може да буде аргумент за њихово пуштање у кућни притвор, Вучевић је рекао да не може.

"Они су политички екстремисти и имају континуитет политичког екстремистичког деловања. Нико од њих се није случајно задесио на том састанку и нико од њих није наиван и невин, што се тиче њиховог политичког концепта... Они су за насилно рушење уставног поретка Србије и спреман сам да кажем, са политичког аспекта, сви су они заговорници одцепљења Војводине од Србије. Њима напад на Вучића, рушење данашњег уставног поретка, пут је ка отцепљењу Војводине од Србије. Погледајте њихове све интервјуе, изјаве, активности, њихове друштвене странице. Они то ни не крију", рекао је Вучевић.

Истакао је да су блокадом суда у Новом Саду били угрожени и сви грађани који је тамо требало да имају парнице, рочишта, те није било могуће да се одлучује о њиховим правима.

Навео је да су опозициони политичари направили отклон од оптужених када су хапшени пре два месеца, док сада, како каже, одједном учествују на блокадама на којима се тражи пуштање активиста.

Активисти СНС-а сумњичени за "много лакше кривично дело“

Упитао је зашто четири месеца суд држи четворицу активиста СНС-а у притвору, а који су осумњичени за "много лакше кривично дело“ него што је оно за шта се сумњиче пуштени активисти ПСГ-а.

"Преседан је да су правосудни органи, судије, поклекле пред притиском банде и блокадера на улици и да имају двоструке аршине. Да ове за тежа кривична дела пуштају да се бране слободе или из кућног притвора. А ове момке држе четири месеца и наставиће да тероришу те момке. Неће хтети да воде правно поступак, него ће намерно хтети да их држе, као пример како ће сви проћи који пружају отпор блокадерима. А ти момци су бранили наше страначке просторије", навео је Вучевић.

Милош Вучевић тврди да су ректор Универзитета у Београду Владан Ђокић и студенти у блокади узурпирали државну имовину, односно државни Универзитет и ставили га као контра страну држави, која је оснивач тог Универзитета.

На питање да ли је ректор прекршио закон тиме што је прихватио да буде на изборној листи студената у блокади за парламентарне изборе, Вучевић је рекао да је Ђокић прекршио законе тиме што је главни учесник и коловођа узурпације факултета и политизације факултета.

"Очекујем од њега да у најмању руку оде са места ректора. Да је частан човек требало би сам да потегне то питање. Постоји и Сенат факултета, има онај ко га бира, да ли у овом тренутку постоји политичка воља унутар Универзитета да се опозове ректор, мислим да нема, вероватно он има већину тамо", оценио је Вучевић.

Навео је да држава нема инструменте да сама поставља или смењује ректора универзитета и додао да се са питањем аутономије факултета "кокетира" још од 1996. године.

О демократији на факултетима

Вучевић је указао да о демократији на факултетима може да се говори када је реч о градиву, наставном плану, предавањима, али не и када се ради о узурпацији образовних институција.

Говорећи о томе ко све диригује обојеном револуцијом, рекао је да ту има и професора и да више нико у Србији нема дилему да је и ректор Универзитета у Београду међу онима који диригују обојеном револуцијом.

Одговарајући на питање да ли у поступцима ректора Ђокића има елемената кривичног дела или елемената за прекршајну пријаву, Вучевић је рекао је да се овде поставља питање моралне и професионалне одговорности ректора.

Додао је да није спорно да ректор као грађанин има право на свој политички став и на политичко деловање, али да је проблем што то ради „узурпацијом позиције ректора“ и узурпацијом универзитета, који је државни универзитет.

"Он се као део државе поставља као нека друга страна у преговорима са истом државом", указао је Вучевић.

Коментаришући изјаву премијера Ђура Мацута да ће се за пар месеци ситуација у држави потпуно смирити и да је политички део студенстских захтева у великој дефанзиви, Вучевић је рекао да би то могао да буде след догађаја.

"Сумњам једино јер остају ови ектремисти који су свесни да губе и да не могу да остваре оно што су зацртали прошле године, али са друге стране тај мањи број људи који је остао у том револуционарном заносу су људи који су склони много екстремнијим и радикалнијим акцијама", навео је Вучевић.

Оценио је и да студенти у блокади тренутно "немају погонског горива за револуцију", па зато траже одржавање ванредних парламентарних избора чије резултате не би признали, већ би би, како каже, тврдили да су покрадени.

"И да тог тренутка кажу 'сад, ово је момент, као што смо имали 5. октобра, сад сви на улице'. Не би они признали изборне резултате. Они би вам у 20 часова и 5 минута прогласили победу, не чекајући изборни резултат", рекао је Вучевић.

среда, 21. мај 2025.
18° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом