Читај ми!

Вучић: Запад по сваку цену тражи неко решење за питање Косова, Квинта код мене тражила хитан пријем

Представници Квинте тражили су код мене хитан пријем, надам се да неће донети предлог из Албанијан поста, рекао је председник Србије Александар Вучић. Досад нам није дата реална шанса, али чекам да видим нови предлог, рекао је Вучић.

Албанијан пост објавио је нови сценарио о могућем постизању договора између Београда и Приштине који предвиђа да до 24. фебруара 2023. дође до споразума. Ако до споразума не дође, ометајућој страни следи батина, према том сценарију.

Председник Србије Александар Вучић рекао је да су представници Квинте тражили код њега хитан пријем, али да јуче и данас није имао времена да их прими. Нада се да му неће донети тај предлог.

"Када сам примио представнике Шолца и Макрона, Лајчак је био ту, као да сам знао, одбио сам папир јер сам знао да ће Албанци да га објаве. Они живе за параду и шараду, вратио сам и рекао да нећу да узмем тај папир", подсетио је Вучић.

Коментаришући тај предлог, рекао је да је то био веома тежак предлог за Србију.

"Ако бих у овом тренутку могао да се одредим, нису нам дали шансу. Чекам да видим нови предлог, можда нам пружи прилику", рекао је Вучић.

У делу документа који је објавио Албанијан пост наводи се да "ако се постигне договор, следе финансијски пакети, а ако се не постигне, следи тешка батина".

Вучић је рекао да се нада да то није званична порука, већ само мишљење неког аутора у албанској новини.

"Јер, ако то буде њихова порука, биће много тешко пристојно одговорити. Надам се да то неће бити порука, јер нам је ЕУ потребна", рекао је Вучић.

Вучић је изавио и да не може да говори о детаљима немачког и француског предлога за КиМ, све док не добије потврду да може то да објави. Уверен је, међутим, да што време буде више одмицало да ће бити спремни да понуде врло конкретан приступ ЕУ и то у кратком периоду.

На питање шта значи то што су најавили да ће ако "стране" у дијалогу Београда и Приштине одбију да иду ка коначном помирењу, силе предузети алтернативни сценарио где би процес у потпуности преузеле у своје руке, Вучић је рекао:

"Тако да ће да нас натерају да прихватимо, чак и ако не желимо то, како другачије него претњом силом, нема ту филозофије", навео је Вучић, додајући да свакако не може да нам се догоди 1999. година и да док је председник он то неће дозволити, јер води рачуна о миру и стабилности. 

"Запад жели што пре да реши питање Косова"

Вучић истиче да се сви све чешће позивају на косовски преседан, због чега Запад жели што пре да реши питање Косова.

"Притисци на Србију ће да расту због тога што сви желе крај те саге о Косову, да се не би мучили у одговорима које морају да дају Русима и свима другима који се позивају на то. Сви се све чешће позивају на косовски преседан и стало је западним силама да реше то што пре. Неће бирати начина и средства да до тога дођу", навео је Вучић.

На констатацију да је Габријел Ескобар рекао да је постизање споразума питање недеља, а не година, Вучић је рекао да је то чуо у много разговора, али да не мисли да је то реално, јер Приштина треба да испуни оно што је предвиђено Бриселским споразумом - да формира Заједницу српских општина.

Говорећи о актуелној ситуацији у Републици Српској, Вучић је рекао да српско-српских сукоба не може и не сме да буде. То је моја порука политичарима у РС, рекао је Вучић.

О посети Александра Грушка 

Вучић је на питање шта Руси траже од нас и због чега је наводно крио, како су писали поједини медији, долазак заменика шефа руске дипломатије Александра Грушка који је био 13. и 14. октобра у Београду, објаснио да се ради о човеку који није под санкцијама нигде у свету, а који је дошао у Србију како би одржао консултације са руским амбасадорима из целог региона.

"Дошао је и обавио свој посао. Кажете крили смо, а дошли су људи редовним авионом, постоји списак свих путника који долазе. Видео се и са министром Селаковићем, који му је пожелео да имају добре сусрете и пренео да смо добри домаћини и да увек могу да одржавају сусрете у Србији. Са мном није имао формални сусрет, већ неку врсту радног доручка јер тог човека дуго познајем", објаснио је он.

На писање медија да му је пренео како је Србија под великим притиском и да не зна до када ће издржати, рекао је да се из тога види да каже Американцима исто што каже и Русима, да има једну политику за све и да се труди да има чист образ.

И у случају да се све затвори имамо залиха за више месеци

Преседник Вучић је изјавио је да, када би се све затворило и стало, Србија имала залихе свега за више месеци.

"Да обрадујем пољопривреднике, идемо са откупом 150.000 тона кукруза, пошто га немамо довољно у резервема, по берзанским ценама и то ће нас коштати између 55 и 60 милиона евра, да попунимо све резерве. Људи да не брину сваког дана ми повећамо резерве", нагласио је он.

Како је рекао, пуни се дизел за војску - свих нових 21.000 тона и још 54.000 тона има слободног простора.

"Све ћемо да напунимо дизелом, имамо 136.000 тона при НИС-у и њиховим складиштима, дакле, плашим се за дизел, мање бринем за све друге деривате, старамо се. Последњих 21 дан ни киловат струје нисмо увезли и имамо скоро 2,8 милијарди на рачуну, а нису још легле паре из Емирата, јер морамо да то да ратификујемо у скупштини, правимо тај бафер односно јастук да можемо да издржимо тешке енергетске ударе", истакао је Вучић.

Ако неко на силу не прекине Балкански ток, смео бих за извесношћу да кажем људима да ћемо преживети и то добро, са солидном основом да преживимо и следећу годину.

То значи да ће бити довољно свега, нагласио је Вучић и навео да имамо довољно и соли, уља, а шећера 12 милиона килограма у резервама.

понедељак, 23. фебруар 2026.
13° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом