Читај ми!

Скупштински одбор усвојио предлог измене Закона о министарствима

Одбор за правосуђе, државну управу и локалну самоуправу усвојио је Измене и допуне Закона о министарствима, према којима се уводе четири нова министарства, а укупан број министарстава утврђује се на 25.

На седници Народне скупштине која је заказана за сутра, Одбор за правосуђе, државну управу и локалну самоуправу предложиће парламенту да усвоји Измене и допуне Закона о министарствима.

Образлажући предлог Измене и допуне Закона о министарствима који је поднело 148 посланика, посланик Српске напредне странке Миленко Јованов рекао је да измене подразумевају делимичну реорганизацију постојеће структуре министарстава и предлаже се формирање четири нова министарства.

"То су министарства науке, технолошког развоја и иновација, министарство туризма и омладине, министарство информисања и телекомуникација и министарство за јавна улагања. Остајемо при оцени да ће формирање тих министарстава допринети јачању администрације у тим областима", истакао је Јованов..

Јелена Јеринић из Зелено-левог клуба рекла је да Одбор није добио права објашњења о томе зашто се формирају нова министарства и зашто после 10 година власти СНС-а имамо осам или девет министарстава више него раније.

Оценила је да је формирање нових министарстава предложено да би се задовољили коалициони апетити и удомили партијски кадрови.

"Не видимо ниједан прави разлог нити имамо процену ефеката како ће то допринети бољем функционисању државе и потреба грађана, као и зашто нешто није функционисало и зашто ће боље функционисати са овим што је предложено", рекла је Јеренићева.

Истакла је да је у предлогу наведено да за спровођење тог закона нису потребна додатна средства што, тврди, није тачно, јер каже да ће свако ново министарство добити барем једног државног секретара.

Миодраг Гавриловић из Демократске странке рекао је да је велики проблем што се све ради по хитном поступку, због чега се, додаје, сви питају шта је иза тога, а сматра и да се тиме умањује значај посланика и парламента.

Упитао је зашто је акценат стављен на трговину, а не на енергетику, здравство и образовање, као и зашто се оснива Министарство за јавна улагања када већ постоји Канцеларија за јавна улагања. Запитао је и с којим средствима ће она радити, с обзиром на то да држава касни са плаћањима десетак месеци.

Гавриловић је такође замерио што се Министарство за спорт и омладину дели тако што омладина иде Министарству туризма.

Јелена Милошевић из посланичке групе Уједињени оценила је да су нова министарства страначки феуди и подсетила да су чланови владајуће коалиције то исто рекли за владу Мирка Цветковића 2011. године.

Владимир Гајић из Народне странке оценио је да предлог Измена и допуна Закона о министарствима треба да се донесе да би влада била формирана и да је то жеља нове мандатарке.

Посланици опозиције замерили су због хитности доношења измена и допуна Закона и подсетили да су избори завршени 3. априла.

а седници одбора, на предлог Дисциплинске комисије Високог савета судства, усвојен је и предлог Одлуке да се разреши дужности председник Основног суда у Бечеју Горан Чимберовић.

четвртак, 02. мај 2024.
17° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво