Читај ми!

Вархељи: Србија има могућност да отвори поглавље осам, Западни Балкан остаје приоритет

Европски комесар за проширење Оливер Вархељи каже да Србија у наредном периоду има могућност да отвори поглавље осам, које се односи на политику конкуренције.

Оливер Вархељи каже да постоји могућност се са Србијом отвори поглавље осам, што је повезано и са Економско-инвестиционим планом.

Поглавље осам у приступним преговорима Србије односи се на усклађивање закона о заштити конкуренције с праксом Европске уније. 

Србија треба да обезбеди правну сигурност за све учеснике на тржишту и сигурност планирања дугорочног пословања свих учесника на тржишту.

Поглавље се односи и на заштиту капитала од забрањеног утицаја доминантних учесника на тржишту, привредних картела или недозвољеног спајања привредних друштава, с циљем контролисања или истискивања других учесника с тржишта.

Европска комисија је раније у Извештају о напретку Србије констатовала да је Влада Србије "одржала европске интеграције као свој стратешки циљ".

"Косово да испуни критеријуме за укидање виза"

Вархељи је на на састанку Одбора за спољне послове Европског парламента рекао и да "Косово мора да настави са испуњавањем свих критеријума за укидање виза" и навео да Европска комисија остаје посвећена том процесу.

"Позивамо Косово да омогући да сви услови буду испуњени", рекао је Верхељи.

Похвалио је укидање такса од 100 одсто, које је Приштина била увела на производе из Србије и Босне и Херцеговине, рекавши да је то вратило Приштину и Београд дијалогу.

Ипак, истакао је да "Косово није успело да постигне напредак у реформама на путу ка Европској унији".

"Политички контекст на Косову током протекле године био је нестабилан и није био повољан за напредак у реформама. Да бисмо фокус вратили на њих, наредних дана ћемо заједно са Авдулахом Хотијем покренути другу фазу европске агенде реформи", рекао је Верхељи, преноси Кљан Косова.

"Западни Балкан остаје приоритет Европске комисије"

Вархељи је нагласио и да Западни Балкан остаје приоритет Европске комисије, а да је фокус на дугорочном социјално-економском оправку региона и економском приближавању.

"Комисија предлаже да се мобилише до девет милијарди евра у период од 2021. до 2027. године за финансирање Економско-инвестиционог плана за Западни Балкан", најавио је Вархељи.

Додао је да би инвестициони капцитети региона требало да буду подржани и кроз нови Гарантни фонда за Западни Балкан са амбицијом да се потенцијално привуку инестиције до 20 милијарди евра. 

"Регионална економска интеграција није скретање са европског пута, већ интегрални део приступног процеса региона", објаснио је Вархељи.

Комесар за проширење оценио је да тренутно постоји огроман јаз између економског развоја Западног Балкана и Уније.

"Што брже га затворимо, брже ћемо видети отпорне, јаке и одрживе тржишне економије у региону, способне да сарађују и интегришу се у европску економију", каже Вархељи.

Навео је да се кључне инвестиције у региону односе на транспортно повезивање главних градова, прелазак на одрживе изворе енергије, питање заштите животне средине, дигиталну инфраструктуру и конкурентност приватног сектора.

"Јачање инвестиција и економског раста у региону је једино могуће уколико земље примене фундаменталне реформе посебно у областима јачања владавине права, борбе портив корупције и боље јавне администрације", закључио је Вархељи.

недеља, 06. јул 2025.
35° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом