"Интерпол – преамбициозан циљ Приштине"

Председник Центра за спољну политику Драган Ђукановић каже за РТС да евентуални пријем Косова у Интерпол представља преамбициозан циљ али да зависи од вишеструких лобирања унутар Интерпола.

Драган Ђукановић је, гостујући у Дневнику РТС-а, рекао да је питање Косова поделило чланице Извршног комитета Интерпола.

"Питање Косова поделило је чланице Извршног комитета Интерпола, али следећа процедура је да се на Генералној скупштини две трећине чланица изјасни за чланство. Мислим да је то преамбициозан циљ. Али, наравно, све зависи од вишеструких лобирања унутар Интерпола", наводи Ђукановић.

Додаје да су Сједињене Америчке Државе опредељене ка томе да се дође до свеобухватног правнообавезујућег споразума између Београда и Приштине.

"Мислим да у протеклих неколико месеци имамо јасне поруке које долазе из Вашингтона да су САД опредељене да се дође до свеобухватног правнообавезујућег споразума између Београда и Приштине, да се дијалог оконча у позитивном правцу", објашњава председник Центра за спољну политику.

Додаје да се све усмерава ка могућности да се створи такав амбијент да се до договора дође, да се превазиђу досадашње блокаде које су постајале у дијалогу између Београда и Приштине.

Наводи да ће Београд инсистирати на томе да дође до наставка дијалога и до неког компромиса.

"Мислим да увек постоји неки маневарски простор иако се чини да се опције сужавају. Трансформација косовских безбедносних снага на овај начин како је урађена није урађена чак ни у складу са косовским уставом и није консултована српска заједница, али мислим да ће ипак у наредних неколико месеци Србија имати живу дипломатску активност односно улазак у ту завршницу процеса дијалога Београда и Приштине", закључио је Ђукановић.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

недеља, 22. фебруар 2026.
7° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом