Против признања Косова 81 одсто грађана Србије

Истраживање Нинамедија и Института за европске послове показало је да 81 одсто грађана не би подржало признавање косовске независности, чак ни као услов за чланство у ЕУ. Њих 45 одсто сматра да Косово није изгубљено, а за само два процента је мањи број оних који мисле да јесте, док 55 одсто грађана верује да независност Косова неће признати ова или нека будућа влада.

Испитаници су одговарали на теме – да ли је Косово изгубљено, унутрашњи дијалог, подела Косова, признавање независности и повратак српских институција на Косово.

Истраживање је спроведено у периоду од 16. до 20. марта на репрезентативном узорку од 1.203 испитаника.

Косово је дефинитивно изгубљено за само 30 одсто старијих грађана из групе 60+ година, док млађи, њих око 50 одсто сматрају да је покрајина изгубљена за Србију.

Истраживање показује и да 56 одсто грађана не би подржало поделу Косова, а да би то чинило 30 одсто.

Да се Косово подели између Срба и Албанаца слажу се више старији грађани, док са порастом степена образовања такође расте број оних који сматрају да Косово треба поделити.

Свега 3,4 одсто грађана каже да је учествовало у унутрашњем дијалогу о Косову, док 94 одсто није.

Резултати истраживања показају и да са растом степена образовања расте број оних који би учествовали у дијалогу.

Четвртина испитаника очекује да ће ова или нека друга влада признати независност Косова, са порастом броја година опада број, а са порастом степена образовања расте број оних који мисле да ће се то догодити.

Мушкарци за девет одсто више од жена сматрају да не би требало признати независност као услов за ЕУ.

Значајне су разлике о том питању и у старосној доби.

Млађи грађани до 44 године су склонији овој одлуци, у просеку десет одсто, више од оних старијих од 45 година.

Признање независности Косова, ако је то услов за ЕУ, и позитиван став о томе лагано расте са порастом степена образовања.

Коначно, потпуна подељеност грађана Србије је и према ставу да ли је оствариво да Србија опет у будућности има пуну контролу и суверенитет на Косову.

Наиме, 45 одсто испитаних грађана сматра да није могуће да Србија икада има пуну суверенитет на Косову, а 42 одсто сматра да је то могуће, показало је истраживање Института за европске послове и Нинамедије.

Број коментара 12

Пошаљи коментар
Види још

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

четвртак, 12. септембар 2024.
30° C

Коментари

Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Odlicna serija
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Bruka i sramota
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Tolkin bi se zgrozio
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи