ЛСВ: Односи Србије и Хрватске морају бити много бољи

Лига социјалдемократа Војводине сматра да односи Србије и Хрватске морају бити много бољи, јер је то у интересу грађана обе државе, као и да изјаве неодговорних појединаца и са једне и са друге стране "нису добродошле и само отежавају ситуацију".

"Деценије иза нас обележене су сукобима, несрећама, уништавањем привреде и драстичним заостајањем нашег региона за земљама Запада. Није ли време да се окрене нова страница у историји одоса две суседне земље", наводи се у саопштењу странке, уочи посете председника Александра Вучића Хрватској.

ЛСВ оцењује да су позиви на нове поделе и сукобе крајње неодговорни и да их морају осудити владе обе државе, питајући "зар је министру који распирује мржњу место у влади".

Према њиховом мишљењу, посета председника Србије Александра Вучића Загребу мора бити сигнал да добри односи Србије и Хрватске постају стварност.

Такође наглашавају да се не сме стати на "дипломатској куртоазији" и мртвим словима на папиру, него да сарадња две државе мора конкретно да напредује.

ЛСВ оцењује и да привредна сарадња ни изблиза није достигла задовољавајући ниво и да је потребно олакшати процедуре обостраног инвестирања и тако допринети лакшем отварању нових радних места.

"Без нових радних места и Србија и Хрватска ће бележити масован одлив својих грађана у западне земље", сматра ЛСВ.

Та странка истиче и да је посебно битно радити на унапређењу положаја Срба у Хрватској и Хрвата у Србији, а односи ове две мањинске заједнице могу бити један од мостова сарадње две државе.

"За Србију је посебно важно да у процесу придруживања Европској унији има добру сарадњу са Хрватском. Процес реформе система у нашој земљи мора имати подршку Републике Хрватске", наводи ЛСВ и напомиње да председавање Хрватске Европском унијом 2020. године може поправити позицију Србије у преговорима и убрзати њен пут ка породици европских народа.

"Стуб мира на Балкану је добар однос Србије и Хрватске. Интерес многих кругова је да то не буде тако. Позитивни догађаји морају надјачати снаге које не желе добро грађанима обе земље", закључила је ЛСВ у саопштењу које је потписао председник странке Ненад Чанак.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

понедељак, 23. фебруар 2026.
6° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом