четвртак, 06.07.2017, 15:58 -> 19:49
Извор: РТС
Радомир Николић о стању буџета Крагујевца
Дуг локалне самоуправе је са 107 милиона евра, колики је био 2014. године, смањен на око 60-65 милиона евра, рекао је градоначелник Крагујевца Радомир Николић коментаришући прошлонедељни извештај Фискалног савета, који је упозорио да је град пред банкротом.
"Од те цифре, град дугује у овом тренутку око 4,5 милијарде динара са кредитима који су у коришћењу и оних који су доспели, а око 2,67 милијарди је дуг градских предузећа", каже Николић и оцењује да приходи града не могу да се увећају преко ноћи.
Уз жаљење што је Савет "тек сада изашао са подацима који се односе на период владавине претходне гарнитуре", Николић је новинарима рекао да је од доласка на место градоначелника говорио у каквом су стању јавне финансије и колико то угрожава даљи развој Крагујевца.
Оцењује да извештај Фискалног савета шаље лош сигнал потенцијалним инвеститорима.
"Крајем 2014. године затекли смо огроман финансијски проблем, блокада рачуна града износила је 151 милион динара. Школе су биле у блокади, касниле су плате у јавним предузећима, дуговало се породиљама, за ђачке кухиње... Узели смо кредит од милијарду и по динара 2016. да бисмо измирили те обавезе", каже Николић.
За лоше стање у буџету које је наследио и огромне дугове криви претходну власт. Код год да је, каже, у Министарству финансија гледао извештај из локалних самоупрва могао је да види да су буџети нереални. Па је град уместо у капиталне инвестиције, како каже, узимао кредите да би инвестирао у прошлост, тј. у покривање старих дугова.
Град стоји иза извештаја Фискалног савета, истиче Николић, јер он показује када је почео да се прави проблем, када је кулминирао и на који начин је садашња градска власт, уз помоћ Валаде Републике Србије, покушавала да га реши.
У претхдне две и по године градске финансије су поприлично консолидоване, каже градоначелник Крагујевца додајући да град данас има буџет који је стабилан и све своје обавезе плаћа у дан.
Признаје да без помоћи Владе Републике Србије, која је до сада граду из буџетске резерве помогла са око 6оо милиона динара, то не би било могуће.
"Да бисмо се потпуно сами извукли из кризе, потребно нам је 10 година, надамо се да ће помоћ коју будемо добили од Владе Србије бити таква да нам скрати тај период времена. Од тога зависи развој града. Ми смо онемогућени да уђемо у озбиљне капиталне инвестиције", каже Николић.
Истиче да је град сам урадио доста на финансијској консолидацији: "Готово сва јавна предузећа су ликвидна и редовно се измирују текуће обавезе".
Могућност за повећање прихода види у већем обухвату грађана кроз порез на имовину, а порез на зараде, сматра, повећаће се доласком нових инвеститора и запошљавањем.
Цене комуналних услуга и стопа пореза на имовину неће се мењати, обећава Николић и најављује оштре резове у локалном јавном сектору уз оцену да је око 1.000 људи вишак.
Одговарајући на питање о штрајку у "Фијатовој" фабрици у Крагујевцу, Николић каже да се град понудио да буде медијатор између радника, пословодства и Владе, али да га нико није звао.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 2
Пошаљи коментар