Транспарентност: Десет година Устава, потребне промене

Транспарентност Србија је, поводом 10 година од усвајања Устава Србије, навела да је извесно да ће макар неке одредбе бити мењане због европских интеграција, а да овај пут треба да буде отворена могућност грађанима да укажу којим би нормама требало допунити или изменити тај акт.

Транспарентност наводи да приликом доношења Устава није било могућности да се чује глас грађана, а да је његова измена искоришћена као повод "да се на пола мандата отвори питање реизбора повереника за информације, а затим и да се покрене тзв. 'општи избор' судија и тужилаца, који је донео вишеструке штете".

Та НВО сматра да је потребно унети измене у вези са имунитетом народних посланика и других функционера од кривичног гоњења, учврстити уставне гаранције јавности рада државних органа и учешћа грађана у законодавном поступку и успоставити снажније механизме јединства правног поретка.

Пракса у претходних 10 година је, додају Транспарантност, показала да се у Устав морају унети и норме које ће омогућити бољу заштиту јавне имовине од штетних одлука које су мотивисане краткорочним политичким интересима.

У Транспарентности наводе и да највиши правни акт, иако бољи од претходног није решио готово ни један проблем за борбу против корупције, а отворио је неке нове и пдосећају да је Устав донео "забрану сукоба интереса", али је "погрешно дефинисао овај појам".

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

понедељак, 23. фебруар 2026.
7° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом