Ђурић: Србија штити своје интересе, али и међународно право

Директор Канцеларије за Косово и Метохију Марко Ђурић рекао је да бранећи свој интегритет у случају Косова и Метохије, Србија не штити само своје интересе, већ и међународно право.

На међународном форуму у Либану у оквиру којег је одржан округли сто о дијалогу Београда и Приштине, на коме је учествовала и Едита Тахири, Марко Ђурић је поручио да Србија не штити само своје интересе већ доприноси и спречавању вируса сепаратизма и отцепљивања територија на којима живе националне мањине и који би могао да унесе хаос у међународни поредак", рекао је Ђурић, саопштено је из Канцеларије за КиМ.

Како се наводи, разговор је протекао у конструктивној атмосфери, иако је неслагање око историјских чињеница изазвало веома динамичну полемику, у којој је Ђурић изразио незадовољство због тумачења Тахири да Албанци нису волели Јосипа Броза Тита због југословенског карактера његове антифаšистичке борбе и њене тврдње да је Албанцима најбоље било под Немачком, јер су у том периоду сви они žживели у једној дрžави.

Ђурић је у разговору указао на значај дијалога Београда и Приштине за превазилажење изазова са којима се свакодневно суочавају сви који живе у покрајини, као и чињеницу да позиција Србије по питању статуса њене јужне покрајине јесте одговоран став са "широким геополитичким реперкусијама".

"Иако се Београд и Приштина не слажу око много тога, верујем да можемо да створимо трајни мир задржавајући наше ставове по питању статуса. Докле год се разговара, постоји светло на крају тунела“, нагласио је Ђурић.

Међународни форум "Дијалог и најбоља пракса - 2016. Мир, стабилност, просперитет"“ организовали су либански „Нотр Дам универзитет“ и покрет цивилног друштва "Либанска иницијатива за дијалог".

Међу учесницима и у публици били су представници академске заједнице - професори, истраžивачи и студенти, као и верски лидери хришћана и муслимана, активне и пензионисане дипломате, чланови организација цивилног друштва и новинари.

Форуму су присуствовали и амбасадор Србије у Либану Емир Елфић и министар саветник у Министарству спољних послова Александар Ристић, навадено је у саопштењу.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

понедељак, 23. фебруар 2026.
11° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом