Халити: Србија има право да гради и помаже својим сународницима на Косову

Потпредседник косовске скупштине и функционер Демократске партије Косова (ПДК) Џавит Халити рекао је, поводом почетка градње повратничког насеља "Сунчана долина" у Звечану која је изазвала негативне реакције у Приштини, да Србија има право да гради и да помаже српским грађанима на Косову.

"Имам своје мишљење у складу са Ахтисаријевим споразумом и Уставом Косова, Србија има право да гради и помаже Србима на Косову у многим областима, укључујући инфраструктуру", навео је Халити за Косовапрес, а преноси Коха диторе.

Халити је навео да би желео да север Косова буде погодан и за живот Албанаца, као и да јужно од Ибра могу нормално да живе Срби, да сви живе заједно и буду грађани Косова.

Што се тиче грађевинске дозволе, која је за приштинске званичнике спорна, Халити је рекао да дозволу даје скупштина општина, а ако нису у складу са просторним планом општине, онда Министарство животне средине може да реагује.

"Сунчана долина" је пројект којим се гради насеље са 300 објеката и целом инфраструктуром, у које би требало да се врати око 1.500 Срба прогнаних са Косова и Метохије. Камен темељац постављен је у четвртак у Звечану, а како је најавио директор Канцеларије за Косово и Метохију први повратници би требало да се уселе у своје нове домове на следећи Спасовдан.

Премијер Косова Иса Мустафа изјавио је да је изградња насеља "Сунчана долина" за расељене Србе у Звечану противзаконита и да градња неће бити дозвољена док надлежни не издају дозволе.

Мустафа је рекао да за изградњу насеља "нема законске дозволе и да је све што буде предузето а није у складу са законима на Косову, противзаконито и неће се дозволити градња".

Насловне стране приштинске штампе у петак су као ударну информацију објавиле вест о полагању камена темељца за "Сунчану долину", што су назвали почетком "колонизације" и "повратка Србије на Косово". Такође, писали су да је власт немоћна да спречи изградњу те колоније.

Медији и данас настављају да пишу у истом тону, преносећи саопштење Владе Косова да је неприхватљиво и то што се Влада Србије меша у рад општина на северу и охрабрује их на нелегалне активности којима се нарушавају односи између становника Косова. Влада додаје да повратак може бити одржив само уз поштовање закона.

Број коментара 2

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

понедељак, 23. фебруар 2026.
5° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом