Селаковић: Доследно поšштовати план за борбу против корупције

Министар правде Никола Селаковић поручио је да је основни циљ Владе Србије, правосуђа и свих других регулаторних органа доследно спровођење мера и рокова из плана за борбу против корупције, садржаним у Акционом плану за Поглавље 23.

Селаковић је на састанку Координационог тела за примену Акционог плана за спровођење Националне стратегије за борбу против корупције у Србији за период од 2013. до 2018. године, подсетио да је корупција системска појава и да зато борба против ње мора бити системски организована, саопштено је из Министарства правде.

Министар правде, који је заменик председника тог тела премијера Александра Вучића, истакао је да је за системску борбу са корупцијом кључно успоставити сарадњу "између министарстава и правосуђа, правосуђа и регулаторних органа, регулаторних органа и министрастава".

Говорећи о приоритетним мерама, Селаковић је рекао да се на првом месту налази доношење Закона о пореклу имовине и указао да је за спровођење тог закона неопходна координација Министарства финансија, Министарства правде, Пореске управе, Пореске полиције, Министарства унутрашњих послова и бар још 20 државних органа.

"Други, велики антикоруптивни пројекат јесте примена Стратегије истрага финансијског криминала у чију координацију су укључени суд, јавно тужилаштво, полиција, Управа за спречавање прања новца, Пореска управа и десетине других органа", истакао је Селаковић.

Као трећу меру Селаковић је навео нови Закон о Агенцији за борбу против корупције чија је израда при крају и за који је навео да је пример добре сарадње Агенције, Министарства правде и Савета за борбу против корупције.

Селаковић је истакао Закон о заштити узбуњивача као једну од испуњених мера из Акционог плана која се успешно примењује, а чијим је доношењем Србија постала једна од четири државе у Европи које имају такав закон.

Наводи да је изузетно задовољан резултатима које је до сада дало спровођење тог закона и упутио похвале судијама које поступају у тој материји.

На састанку Координационог тела разговарало се и о досадашњој примени мера предвиђеним Националном стратегијом за борбу против корупције, али и о будућим корацима и активностима у циљу њене ефикасне имплемемтације.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

недеља, 22. фебруар 2026.
6° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом