Јоксимовић: Поглавље 35 није замена за дијалог

Поглавље 35 није замена за дијалог са Приштином и њиме ће се пратити примена постигнутих споразума, објашњава за РТС министарка Јадранка Јоксимовић истичући да се њиме неће условљавати отварање наредних поглавља. Очекује да ће поглавља 23 и 24 бити наредна отворена.

Министарка задужена за европске интеграције Јадранка Јоксимовић рекла је гостујући у Дневнику РТС-а да отварање поглавља представља важан позитивни сигнал и признање за све реформе које је Влада Србије спровела.

"Званично смо отворили преговоре 2014, завршили смо скрининг, а отварање поглавља је наредни корак и важан позитивни сигнал", рекла је Јоксимовићева.

Истиче да је то признање за све што је влада радила и за шта су грађани дали мандат влади јер су све спроведене реформе део пакета у оквиру поглавља.

"Мало дуже смо чекали, али није касно и ми нисмо губили време. Четрнаестог децембра отварамо поглавља 32. и 35", каже Јоксимовићева.

Објашњава да је поглавље 35, које се тиче Косова, специфично за Србију и да је новина и за ЕУ, јер је за остале кандидате то поглавље значило "остала питања".

"Дуго су и они тражили модел како ће се преговарати. Ове недеље се усклађује преговарачка позиција коју припрема Европска комисија... Мислим да смо на прави начин представили своју позицију и да је сасвим прихватљива у смислу да није замена за дијалог, већ да ће се пратити примена постигнутих споразума. Како се дијалог буде одвијао, попуњаваће се садржина тог поглавља", рекла је Јоксимовићева и истакла да то није форма условљавања којим би се спречило отварање наредних поглавља.

Очекује да ће поглавља 23 и 24 бити наредна отворена. "Припремили смо акциони план, наишли смо на разумевање ЕУ. Често се људи питају, зашто тамо идемо када нас неће, али ЕУ има своје предности, 28 чланица знају зашто су тамо. То није процес важан само за кандидата, то је у интересу и других чланица", истакла је Јоксимовићева.

Говорећи о мигрантској кризи, Јоксимовићева је рекла да се Србија показала као ефикасна, показала је и да има веће капацитете него неке чланице.

"Мислим да нас је мигрантска криза додатно кандидовала за чланство у ЕУ и мислим да је то и препознато у извештају о напретку. Некад ће евроскептици јачати, некад политика проширења, али битно је да смо ми зацртали пут реформи, то је добро за нас, а реформе нас чине ефикаснијим", напоменула је министарка.

Сматра да је јучерашњи одлазак премијера Александра Вучића на полиграфско тестирање показало да се у Србији поштују институције, владавина права.

"Мислим да је добро што је Вучић јуче сам отишао на полиграф, то није демагошки, то је поштовање институција. Владавина права подразумева да су сви доступни закону. То показује јачање и поштовање институција, што је свакако европска вредност", закључила је Јоксимовићева.

Број коментара 1

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

понедељак, 23. фебруар 2026.
7° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом