Претени: На Косову на снази "тендероманија"

На Косову сваки трећи високи службеник има више од једног радног места, а тендери су највећи произвођач корупције, рекао је директор косовске Агенције за борбу против корупције Хасан Претени.

Претени је учествујући на панел дискусији коју је у Косовској Митровици организовао Центар за заступање демократске културе истакао да тендери на Косову производе највећу корупцију и да на Косову влада "тендероманија", наводи Танјуг.

"Проблеми су тендери, проблем је "тендероманија" где мало њих за мали ризик за кратко време постају богати, значи зарађују много новца, ту је проблем"”, рекао је Претени.

Он је нагласио да на Косову од укупно 4.200 високих службеника сваки трећи има више него једно радно место, а да су међу њима и они који имају по шест радних места и примају шест плата. Претени је казао да се на Косову блокира систем, јер покушаји да се промени Закон за спречавање сукоба интереса не успевају већ две године.

"Како променити закон када закон треба да промени Скупштина Косова? Од тих 120 посланика 70 њих имају више од једног радног места", рекао је и додао да су до краја 2014. године покренули више од 550 пријава против 1208 високих службеника, међу којима су министри, председници општина, директори независних институција, тужитељи и судије.

"Код јавних набавки, то је јако добра активност, 136 активности до сада смо имали и стопирани су тендери у вредности од 62 милиона евра", рекао је Претени.

На панел дискусији, коју је финансијски подржала Америчка амбасада у Приштини, учествовао је и дугогодишњи невладин активиста Игор Симић, из Грађанске иницијативе СДП.

"Када кажете намештен тендер и споменете 62 милиона евра, то је огромна цифра. Људи кажу украли су државни новац. Не. Украли су 50 школа, 100 километара ауто пута, то је проблем свих, ми лично трпимо због присуства корупције", нагласио је Симић.

Пројект менаџер Центра за заступање демократске културе Милена Јевтић рекла је да су се минулих шест месеци бавили питањем присуства корупције на северу Косова и да су резултати истраживања које су радили показали да грађани верују да корупције има у полицији, здравству, образовању, царини, а да не заостају централна и општинска администрација.

Она је истакла да је један од закључака пројекта који су реализовали тај да треба наставити са антикорупцијским акцијама због чега су формирали Антикорупцијски форум.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

уторак, 03. март 2026.
7° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом