Читај ми!

Спасојевић: Неопходна активна политика регионалне сарадње и помирења

Бивши амбасадор Србије у Турској Душан Спасојевић рекао је за РТС да је од резолуције и декларације о Сребреници много важнија активна политика регионалне сарадње и помирења коју Србија у континуитету спроводи.

Званични Београд не разуме зашто Велика Британија пише резолуцију о Сребреници, са чијим садржајем Србија није упозната. Бивши амбасадор Србије у Турској Душан Спасојевић рекао је, гостујући у Дневнику РТС-а, да је веома неуобичајено за дипломатску праксу земаља које су заинтересоване за ову материју – да нису упознате са текстом и са предлогом ове резолуције.

"Такође, индикативно је да Велика Британија први пут у једном дужем временском периоду за наш регион једно регионално питање измешта из контекста Европе, ЕУ и европских интеграција и поново га да враћа у Савет безбедности УН", рекао је Спасојевић. 

Према његовим речима, то можемо да сагледавамо и да тумачимо са више аспеката.  

"Један аспект свакако представља специфичан положај Велике Британије у ЕУ. Данас, као што знамо, припрема се референдум о могућем изласку Британије из ЕУ и та земља можда покушава да терен на коме ће се питање региона убудуће решавати измести и врати га у оно тело где има вето као стална чланица СБ", каже Спасојевић.

У саопштењу Амбасаде Велике Британије каже се да је циљ резолуције да се ода почаст жртвама и да дође до помирења.

Одговарајући на питање да ли је то могуће, с обзиром на то да се две стране не слажу ни око броја жртава, Спасојевић је рекао да је Србија учинила доста на помирењу и уопште и када је ова специфична ствар у питању.

"Србија је донела Декларацију у Скупштини у којој се недвосмислено осуђује велики злочин који се догодио 11. јула 1995. године. Највиши представници су у више наврата, односно наш председник Републике – одлазили у Поточаре на десетогодишњицу и петнаестогодишњицу, где су одали пошту жртвама и чак упутили извињење за злочине који су почињени наводно у име српског народа", истакао је Спасојевић.

Према његовим речима, много важније од резолуције и декларације је једна активна политика регионалне сарадње и помирења коју Србија у континуитету спроводи. 

Подсећа да је прва посета председника српске владе на почетку мандата управо посета Сарајеву, а недуго после тога уследила је још једна такође успешна посета.

"Наш председник Републике одлази у Сарајево ових дана. Мислим да помирење у овом случају може да се тражи у троуглу Београд–Сарајево–Бањалука, а да иницијативе са стране имају другу конотацију и значај који превазилази ово питање", рекао је Спасојевић.

Према његовим речима, одлука да ли ће неко из Србије отићи у Сребреници треба да буде донета у Београду.

"Сваки одлазак на који би пала сенка сумње да је учињен под притиском са стране – изгубио би ефекат. У том смислу ја сам уверен да ће одлука бити донета на време и да ће бити исправна", рекао је Спасојевић.

Одговарајући на питање које би правно обавезујуће последице имало евентуално усвајање резолуције у УН, Спасојевић каже да су резолуције у СБ, што се тиче нашег региона, прилично изгубиле на значају, наводећи пример Резолуције 1244, која се тиче Косова и Метохије.

"Мислим да је најважније за помирење то да се о томе разговара у самом региону између Срба и Бошњака, не сме бити посредника зато што свако посредовање има друго значење. Мислим да је време да се регион окрене будућности и мислим да ће много корисније од било какве резолуције и декларације бити једна јасна европска перспектива за читав регион, окретање будућности и нове инвестиције", закључио је Спасојевић.

Не искључује се могућност да текст, када буде достављен званичном Београду, буде прихватљив и нашој страни, каже Спасојевић. А ако не буде прихватљив, треба да се заузме активна позиција, и помоћу земаља које нас традиционално бране у СБ, Србија ће успети да заустави такав текст.

Говорећи о предстојећој посета Ангеле Меркел Београду, Спасојевић каже да Немачка представља не само економски него и политички најзначајнију земљу у ЕУ, и да ће посетом доминирати позитивни тонови.

"Било би веома лоше да некакво замешатељство око резолуције у СБ баци сенку на посету немачке канцеларке, а Немачка је преузела водећу улогу када је у питању кадровска перспектива региона и од Немачке се очекују позитивни сигнали да инвестицијама поврати стабилност у региону и у том смислу сам оптимиста", рекао је Спасојевић. 

Број коментара 1

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

уторак, 24. фебруар 2026.
11° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом