Читај ми!

Посланичка питања о паду хеликоптера и правима мањина

На почетку седнице Скупштине Србије, посланици су постављали посланичка питања представницима Владе Србије, а посланица Демократске странке Гордана Чомић је прочитала питања која је упутила министру одбране Братиславу Гашићу.

Гордана Чомић, која је и министарка одбране владе у сенци, упитала је да ли је одлука министра током акције спасавања бебе о употреби хеликоптера донета усмено или писмено и замолила да јој се, ако је донета писмено, достави на увид, преноси Бета.

Чомићева је министра питала и да ли је током акције било промена плана лета, ко је доносио одлуке и зашто, као и које је надлежно лице из Војске Србије или Министарства унутрашњих послова дало на београдском аеродрому информацију о кретању хеликоптера.

"Ко је надлежно лице из Војске Србије или Министарства унутрашњих послова које је новинским агенцијама, новинској агенцији Бета проследило лажну вест о беби", упитала је Гордана Чомић и додала да ниједно од постављених питања не омета спровођење истраге.

Потпредседник Странке демократске акције Санџака Енис Имамовић упитао је премијера Александра Вучића које су то институције у Србији пред којима Бошњаци могу да траже "заштиту и остваривање уставом гарантованих права, која им се годинама ускраћују".

Имамовић је то питање упутио и Уставном суду, Преговарачком тиму Србије са ЕУ, заштитнику грађана Саши Јанковићу и поверенику за информације од јавног значаја Родољубу Шабићу.

Посланик Српске напредне странке Марко Атлагић оптужио је Демократску странку и Лигу социјалдемократа Војводине да су починили национални и политички скандал одбијањем употребе традиционаног грба Војводине.

Атлагић је у рекао да према важећем Статуту Војводина има два грба - официјелни и традиционални, али да покрајинска скупштина није донела одлуку о њиховој употреби, јер је ДС одбила да гласа за то, иако је обећала да ће то учинити.

Посланик владајуће странке упитао је Мистарство државне управе и локалне самоураве шта ће учинити да приволи ДС и председника те странке и председника Покрајинске владе Бојана Пајтића да донесу одлуку о употреби симбола и традиционалних симбола у Војводини.

О симболима Војводине 

Атлагић је упитао и да ли ће Скупштина Војводине ићи на израду новог грба који ће одражавати хералдичку, националну и историјску традицију покрајине.

"Војводина има хералдичку традицију најмање од 1848. јер од тада има грб са крстом са четити оцила и тробојку заставу. Тај грб је коришћен све до 2002. док га нису Пајтићев ДС и Чанков ЛСВ избацили из употреба и тиме учинили невиђен хералдички, историјски, национални и политични скандал незабележен на овим просторима", рекао је Атлагић.

Истакао је да се код формирања грба Војводине мора имати у виду и традиција симбола Бачке, Баната и Срема, историјска и хералдичка традиција, јер се ради и о питању које задире у идентитет државе, народа и покрајине.

Посланик опозиционе странке Заједно за Србију Благоје Брадић затражио је помоћ за становнике села у околини Ниша која су угрожена поплавама и клизиштима, али и сливањем отпадних вода са градске депоније на њиве због чега се станвништво плаши инфекције.

Он је рекао да је поплављено више од 200 кућа и да су се појавиле подземне воде на више од 700 хектара обрадивих површина у селима Доње Међурово, Горње Међурово, Ново Село, Бубањ, Пасја Пољана и Белотинац на територији Ниша.

Брадић је рекао да је Кризни штаб Града Ниша одбио да прогласи ванредну ситуцију на том подручју уз образложење да није потребно и затражио помоћ од премијера Србије Александра Вучића да се прогласи ванредна ситуација како би грађани могли да траже накнаду штете.

Он је рекао и да су од јанура до сада из нишке општине Палилула у више наврата да Скупштине града Ниша тражили да се предузму мере да би се подручје исушило и заштитило, али да градске власти нису реаговале.

Брадић је поставио питања начелнику Сектора за ванредне ситуације МУП-а Србије Предрагу Марићу шта ће предузети да би се испунили обавезе прма угроженим грађанима.

Посланик ЗЗС је затражио и да се изврше анализе земљишта и провере сумње становништва да је дошло до контаминације која би преко поврћа одгајеног на тим њивама могла да угрози здравље грађана Ниша.

Број коментара 1

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

понедељак, 23. фебруар 2026.
6° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом