Читај ми!

Парламент о Законy о извршењу и обезбеђењу

Српски посланици расправљали су о измена Закона о извршењу и обезбеђењу, које је у скупштинску процедуру упутила група од 131 посланика СНС. Након тога посланици су дебатовали о избору члана за Национални просветни савет.

16.45 - Бурном расправом о избору члана за Национални просветни савет завршен рад парламента.

15.20 - Почела начелна расправа о избору једног члана Националног просветног савета. 

15.00 - Посланици су завршили начелни претрес предлога измена Закона о извршењу и обезбеђењу. 

14.35 - Шеф посланичке групе ДС-а Борислав Стефановић рекао је да је било злоупотреба у наплати дугова јавних предузећа

11.20 - Посланица СНС-а Биљана Пантић Пиље образлаже закон о извршењу и обезбеђењу. 

10.35 - Седница Скупштине Србије почела постављањем питања Влади Србије.

Према речима посланице СНС Биљане Пантић Пиље, законским предлогом биће спречено фаворизовање појединих извршитеља и обезбеђено да предмети извршења буду распоређивани свима равномерно.

Биљана Пантић Пиља, која је у име предлагача образлoжила закон, рекла је да се сада дешава да јавна комуналана предузећа "упадљиво фаворизују" поједине извршитеље и дају им највећи део наплате потраживања, јер не постоји ниједан критеријум за расподелу предмета, већ је остављено повериоцу да сам изабере приватног извршитеља.

То је појединим извршитељима омогућило да се богате, док су други морали да затворе посао, рекла је посланица и у прилог томе рекла да је, на пример, ЈП "Електровојводина" од 10.000 предемета 8.000 дала једној канцералији, а преосталих 2.000 распоредила на осам извршитеља.

Измене Закона предвиђају, објаснила је посланица, да је јавно предузеће, које жели да наплати потраживања по основу комуналних и сличних услуга, дужно да се обрати Комори извршитеља, која треба у року од пет дана да одреди извршитеље водећи рачуна о равномерности и према азбучно реду уписа у Именик извршитеља.

Слична решења већ постоје у другим државама, закључила је Биљана Пантић Пиља.

Шеф посланичке групе Демократске странке Борислав Стефановић оценио је да је код уступања наплате потраживања јавних предузећа приватним изрвршитељима било злоупутреба и да је добро што је су то приметили и посланици владајуће већине, који су поднели предлог измена закона. 

"Драго ми је да сте и ви, без обзира што је то предлог већине, дакле Српске напредне странке и других посланика, уочили ове недостатке који су свакодневни, злоупотребе, и ја бих чак рекао да можда има елемената кривичног дела. То сте ви рекли и ја потврђујем", рекао је Стефановић посланици СНС-а Биљани Пантић Пиља.

Посланик Сосијалдемократске странке Снежана Маловић је оценила да проблем представља одсуство контроле рада извршитеља и да постоје предмети у поступку извршења где одлука није донета дуже од две године. Као пример је навела случај у Првом основном суду у Београду.

Посланик СПС-а Неђо Јовановић рекао је да ће та владајућа странка безрезерво подржати Предлог измена Закона о извршењу и обезбеђењу, јер се "коначно уводи ред у фазу извршења у којој се ангажују приватни извршитељи".

Подршку изменама закона најавила је и посланичка група Српског покрета обнове и Демохришћанска странка Србије.

Предложеним изменама Закона о извршењу и обезбеђењу предвиђено је и да је надлежан искључиво извршитељ на чијем подручју дужник има пребивалиште, боравак или седиште.

Предвиђено је да се води рачуна о територијалној припадности дужника, јер је до сада долазило до фаворизовања извршитеља из великих градова, посебно Београда и Новог Сада, предвиђено је и да се предлог за извршење на основу веродостојне исправе ради остваривања новчаног потраживања за комуналне и сличне услуга подноси извршитељу на чијем се подручју налази седиште извршног повериоца.

Дебата о избору члана за просветни савет 

Дебатом о избору једног члана Националног просветног савета, која се поподне претворила у бурну расправу опозиције и владајуће већине о подобности тих кандидата, завршен је рад парламента.

Кандидати за члана Националног просветног савета су редовни професор Факултета техничких наука у Новом Саду др Раде Дорословачки и редовни професор Приодно математичког факултата у Новом Саду проф др Марјана Сегединац.

Круг реплика отворила је посланица ДС Александра Јерков која је рекла да је против Дорословачког ДРИ поднела извештај на 160 страна о злоупотрбама на његовом факултету док је био декан.

Посланик Нове странке Владимир Павићевић рекао је да то мора да буде угледна личност која ужива неприкосновен ауторитет и предложио да се "изабере други кандидат", јер је Дорословачки учествовао на митинзима СНС.

У расправу се затим укључио и шеф напредњака Зоран Бабић који је оценио да се "Павићевић диктаторски понаса према колегама и скупштини" и да их посланици Нове странке "тероришу са 600 амандмана - брише се".

Члан Националног просветног савета се бира пошто је разрешена Зорана Лужанин због одласка на место помоћника министра просвете.

Кандидатуру оба кандидата подржао је Универзитет у Новом Саду.

Број коментара 2

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

понедељак, 23. фебруар 2026.
9° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом