Читај ми!

Зелени Србије за посебан ресор за екологију

На Предлог закона о министарствима амандман упутили Зелени Србије у којем се тражи формирање посебног Министарства за заштиту животне средине, природних ресурса и просторног планирања.

Предложеним законом о министарству предвиђено је да се та област нађе у Министарству пољопривреде и заштите животне средине, са чиме се "Зелени Србије" не слажу, преноси Бета.

Как оцењују Зелени Србије, спајање заштите животне средине и пољопривреде је боље решење од претходног, али су, како каже, уверени да није довољно добро.

Та странка наводи да је систем еколошке заштите и одрживог управљања природним ресурсима у Србији тек у зачетку, и да уколико је животна средина угрожена, уништена је и база привреде Србије.

Јединствено "еколошко Министарство" које "Зелени Србије" предлазу бавило би се, како наводе, стварањем услова за развој зелене економије, која има потенцијала да обезбеди и до 50.000 нових радних места, регионални и рурални развој и шансе за мала и иновативна предузећа.

Додаје се да преговарачко поглавље 27 које се односи на екологију садржи преко 700 прописа и представља трећину законодавства Европске уније, са којим Србија треба да се усклади, али и 10,5 милијарди евра које се морају правилно инвестирати.

"Зелени Србије" се питају како ће се заједнички управљати заштитом животне средине и пољопривредом, када обе области захтевају одговоран и ефикасан приступ, који се једино може обезбедити посебним министарствима.

Број коментара 1

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

понедељак, 23. фебруар 2026.
10° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом