Читај ми!

Скупштина о новој влади и министарствима

Посланици Скупштине Србије разматрали су предложене измене Закона о влади и Закона о министарствима, чије је усвајање предуслов за формирање владе. Расправа о амандманима у суботу. Формирањем парламентарних одбора и делегација, и званично завршено конституисање Скупштине.

21.00 - Завршена начелна расправа о Предлогу закона о министарствима. Разматрање амандмана у суботу.

19.40 - Бурна расправа посланика СНС-а са колегама из ДС-а и ЗЗС-а о политичком поштењу и непоштењу.

17.45 - Посланици ДС-а и НДС-а критиковали Предлог закона о министарствима. 

17.00 - Посланици СПС-а, ПУПС-а, Нове Србије, СДПС-а и СВМ-а подржавају Предлог закона о министарствима и истичу да оне представљају помак набоље.

15.40 - Образлажући предлоге закона, посланик СНС-а Верољуб Арсић рекао да су они предуслов да се спроведу озбиљне реформе.

15.05 - Интонирањем државне химне почела седница Скупштине Србије.

Посланик Српске напредне странке Верољуб Арсић рекао је да је један од циљева предлога закона о министарствима и влади стварање предуслова да Влада Србије и њена министарства спроведу озбиљне и брзе друштвене реформе.

"Предлог закона је сачињен у складу са економском ситуацијом у Србији и једини циљ је што ефикаснија и рационалнија влада која ће морати пуно да ради да државу уреди и опорави", рекао је Арсић.

Арсић је, образлажући предлоге закона, рекао да се предвиђа формирање само 16 министарстава, због чега ће наредна влада бити најмања у новијој српској парламентарној историји.

У протеклом периоду, до 2012. године, имали смо разне законе о влади и министарствима и оно што је најчудније, оценио је Арсић, као да то нису биле владе формиране да раде у интересу грађана Србије, већ су закони писани и усвајани да би се нечија политичка амбиција и жеља оствариле.

"Министарства у којима се преплићу надлежности нису могла да допринесу да влада буде функционална и да влада ради у пуном капацитету, у интересу грађана", рекао је Арсић.

Арсић је поручио да због економске ситуације у којој је Србија они који се баве политиком треба да престану да се баве својим амбицијама.

Према његовим речима, у наредном периоду требало би ускладити Закон о информисању са стандардима и законима у тој области у окружењу, па чак и да буде бољи.

"Нама из СНС-а контрола медијског простора није потребна", додао је Арсић.

Странке владајуће коалиције задовољне предложеним законом

Заменик шефа посланичке групе СПС-а Ђорђе Милићевић сматра да су тај закон, као и предложене измене Закона о влади, квалитативан помак набоље, и да ће бенефит од политике која ће довести до формирања мале, ефикасне и одлучне владе осетити грађани.

Посланик ПУПС-а Момо Чолаковић најавио је да ће та странка подржати предложени закон о министарствима и измене Закона о влади.

Заменица шефа посланичке групе Нове Србије Дубравка Филиповски објаснила је да владајућа коалиција формирајући владу сачињену од 16 ресора жели да произведе уштеде у буџету, али и да успостави функционалну и ефикасну јавну управу.

Посланик СВМ-а Елвира Ковач подржала је Предлог закона о министарствима и истакла да је добро да Влада Србије буде што ефикаснија. Организација министарстава је смислена, економична и рационална, рекла је Ковачева.

Критике ДС-а, НДС-а и ЛСВ-а

Посланик ДС-а Борислав Стефановић рекао је влада чије се форирање очекује није драстично мања од свих влада у модернијој историји и подсетио да је влада Мирка Цветковића имала само једно министарство више, и то Министарство за Косово и Метохију.

Стефановић је критиковао формирање и оснивање новог републичког секретаријата за јавне политике, које, како тврди, служи да би се неко "ухлебио".

Посланица ДС-а Гордана Чомић, која је и у овом сазиву потпредседница Скупштине, критиковала је што у предложеном закону о министарствима нема говора о структурним реформама, о томе на који начин и ко ће се у министарствима бавити реструктурирањем јавних предузећа, оценивши да нема назнака да ће се ту било шта променити.

"Ставити све то у једно министарство и на једног преговарача и на групу која треба да нам да подршку је нерационално, лоше и не даје гаранције да ће се преговори одвијати транспарентно и квалитетно", каже Чомићева.

За реч се јавио и шеф посланичког клуба НДС-а Марко Ђуришић. "Ако једно министарство преузме оволики посао саммо на себе доћи ће до пропуста и до застоја у раду јавних предузећа", сматра Ђуришић.

Посланици НДС-а, како је најавио, неће подржати предложени закон о министарствима, јер сматрају да не нуди оптимална решења.

Шеф посланичке групе ЛСВ-а Ненад Чанак поздравио је предлог о мањем броју министарстава рекавши и да је "поносан што у новој влади неће бити министарстава за крупне провизије и за недостатак доказа".

Апеловао је на посланике да размисле шта све заједно може да се уради како би грађани живели боље.

Чанак је рекао да се из предложеног закона о министарствима не види колико ће у њима бити запослених, како ће се то одразити на уштеде и додао да је "најскупље оно што не ради".

Бурна расправа о политичком поштењу

Дебата о законима неопходним за избор владе доведена је скоро до "усијања" полемиком посланика СНС-а са колегама из ДС-а и ЗЗС-а, коју су иницирали новоизабрани посланик напредњака Александар Мартиновић и посланик ЗЗС-а Душан Петровић на тему "политичког поштења и непоштења".

Једна од доминантних тема у расправи била је пољопривреда, па је Петровић упитао зашто министри из СНС-а, који су две године били на власти, нису ништа учинили да се ситуација у том сектору побољша, на шта му је Мартиновић одговорио да је политички непоштен, јер је и сам Петровић био баш министар пољопривреде.

У дебату се укључио и посланик ДС-а Борислав Стефановић који је Мартиновића "подсетио" на његову изјаву да "између (Бориса) Тадића и Томислава (Николића) нема суштинске разлике и да су њих двојица лице и наличје издајничке политике".

После помињања 4. јула, Мартиновић је рекао да није разумео суштину дискусије о том датуму и одговорио да "вероватно и данас плаћа политичку цену због неких изговорених речи, али да се не плаши да каже да је погрешио".

Помоћ страначком колеги пружио је и шеф посланичког клуба напредњака Зоран Бабић оценивши да је велика разлика између разграђивања и спајања.

Завршено конституисање парламента 

Формирањем одбора и сталних делегација у међународним парламентарним институцијама  завршено је конституисање парламента.

Скупштина је констатовала да је престао мандат посланицима који су претходно поднели оставку на ту функцију - мандатару за састав владе Александру Вучићу, председнику Владе Војводине Бојану Пајтићу, генералном секретару Скупштине Србије Јани Љубичић и посланику ДС-а Миодрагу Стојковићу.

Према Закону о избору народних посланика, ако посланику на овај начин престане мандат, тај мандат припада политичкој странци са чије је листе посланик био изабран.

Посланици су одбили да на дневни ред ставе Предлог закона о престанку важења Закона о умањењу нето прихода лица у јавном сектору, који су у скупштинску процедуру упутили Гордана Чомић и Борислав Стефановић.

Претходно су два надлежна скупштинска одбора - за правосуђе и за уставна питања и законодавство - прихватила у начелу предложене измене закона о влади и закона о министарствима.

Будућа Влада Србије ће, како предложе закон о министарствима, имати Министарство финансија, Министарство привреде, Министарство пољопривреде и заштите животне средине, Министарство грађевине, саобраћаја и инфраструктуре, Министарство рударства и енергетике, Министарство трговине, туризма и телекомуникација, Министарство правде, Министарство државне управе и локалне самоуправе.

Нова влада ће имати и Министарство унутрашњих послова, Министарство одбране, Министарство спољних послова, Министарство просвете и науке, Министарство здравља, Министарство рада, запошљавања, борачких и социјалних питања, Министарство омладине и спорта и Министарство културе и информисања.

Укидају се и неке канцеларије: За вере прелази у надлежност министарства правде, за дијаспору у спољне послове. Уместо канцеларије имаћемо Управу за брзе одговоре, док ће бригу о грађанима на Косову и Метохији водити цела Влада. Под једну капу сва јавна предузећа. 

У изменама Закона о влади предложено је да председник владе може да оснује савете за економски развој, за државне органе и јавне службе.

У Скупштини је претходно одржана комеморација преминулом председнику ПУПС-а Јовану Кркобабићу.

Број коментара 1

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

уторак, 24. фебруар 2026.
9° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом