недеља, 03.11.2013, 08:13 -> 10:06
Градови и општине желе да преговарају са ЕУ
Локалне самоуправе траже да учествују у преговоруима Србије са ЕУ, јер се већина закона Уније спроводи на локалном нивоу. После разговора са Тањом Мишчевић, обећано им је да ће бити укљученији у припрему преговора.
Представници локалних самоуправа траже од Владе да буду део тима који ће припремати преговоре са Европском унијом. Сматрају да Преговарачки тим мора да зна да ли су општине способне да преузму договорене обавезе, јер се две трећине законодавства Европске уније спроводи на локалном нивоу. Како РТС сазнаје, после разговора са главним преговарачем Тањом Мишчевић обећано им је да ће бити укљученији у припрему преговора са Европском унијом.
После уласка у Европску унију може се десити да дајемо новац, уместо да га добијамо. На то упозоравају локалне самоуправе, које за сада не учествују у припреми преговора.
Највећи део договореног у Бриселу, спроводиће се - како у Београду, тако и у Бабушници. Ако за то самоуправе не буду способне, држава ће плаћати казне.
Мирјана Продановић из Градске управе у Краљеву каже да тај град тренутно нема ни финансијских, ни стручних, ни административних капацитета како би преузео обавезе које проистичу из процеса европских интеграција.
"Велики проблем то представља за мале локалне самоуправе чији су буџети јако мали", истиче Продановић.
Све што Београд обећа Бриселу утицаће на живот Крушевљана, Параћинаца, Суботичана.
Удружење градова и општина већ пет година тражи да доприноси европском путу Србије.
Александра Милић из Сталне конференције градова и општина каже да то удружење није задовољно оваквом позицијом.
"У септембру ове године смо након реконструкције Владе, с обзиром на наименовање шефа преговарачког тима, поново послали ову иницијативу шефу преговарачког тима и министру за европске интеграције", наводи Милић.
У Бриселу се преговара и колико Србији треба времена да уведе европска правила.
Њихова примена није јефтина. Још скупље је ако се рокови не поштују. На пример, Бугарској прете високе казне, јер локалне самоуправе нису, пет година од уласка у Унију, изградиле регионалне депоније.
Све се то опет "претовара" на локалну самоуправу, јер јој националне власти смањују трансфере јер нису испуниле одређене обавезе, објашњава Мирјана Продановић.
Став да учешће локалних самоуправа може да успори преговоре критикују стручњаци. Поручују - брзина не сме бити на првом месту.
Маја Бобић из Европског покрета у Србији сматра да је суштински важан квалитет процеса преговора као и резултат.
"Резултат јесте да ви имате спремне институције на свим нивоима, па чак у крајњем случају, и спремне грађане који знају шта треба да очекују на крају процеса, значи чак и на уштрб неких неколико месеци или година", наводи Маја Бобић.
Према одлуци Владе, групе за припрему преговора чине само представници републичких институција, мада председници сваке радне групе могу у рад да укључе и оне који би допринели њиховом раду. Могу, али и не морају.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 0
Пошаљи коментар