петак, 18.10.2013, 10:24 -> 10:44
Сенаторка Шахин: Велики напредак Србије
За годину дана Србија је остварила велики напредак у европским интеграцијама, рекла сенаторка из САД Џин Шахин, и нагласила значај спровођења споразума из Брисела.
Србија је у последњих годину дана направила значајан напредак у европским интеграцијама и радујем се што ће у јануару започети преговоре са Европском унијом, рекла је за Танјуг сенаторка из САД Џин Шахин, не пропустивши да нагласи да је актуелна Влада Србије посвећена и јачању америчко-српских односа.
Шахин, чланица Демократске партије, прва је жена у историји Америке која је обављала функцију гувернера једне савезне државе (Њу Хемпшир), а касније и функцију сенатора.
"Током протеклих годину дана Србија је направила велики напредак на путу ка ЕУ, којој је данас ближа, и надам се да ће политичко вођство остати опредљено за бољу будућност за народ Србије у месецима и годинама које су испред нас", рекла је америчка сенаторка у разговору са дописником Танјуга у Вашингтону.
Шахин, која је и чланица Одбора за спољне послове Сената, каже да ће "Бриселски споразум приближити чланству ЕУ и Београд и Приштину".
"Обе стране су показале да желе да иду напред и то је био изузетно важан знак за Брисел и Вашингтон, а за то је била потребна велика политичка храброст и далековидост. Наравно, Србију очекују преговори са ЕУ и још тешких одлука, али је ово важно достигнуће и Србија је кренула у снажну трансформацију која ће бити од користи и Србима и грађанима Косова", оценила је сенаторка из Њу Хемпшира.
О економској сарадњи
Говорећи о економским односима САД и Србије, она је указала да је обим директних америчких инвестиција у нашу земљу смањен од почетка економске кризе 2008. године, али примећује да сада стижу позитивни сигнали из Београда да је Србија добра за инвесирање.
"Спремност Србије да иде ка интеграцији у ЕУ представља обећавајући пут за економску стабилност и напредак земље. Снажно верујем да ће будући напори усмерени ка смањивању тензије између Србије и Косова резултирати повећањем директних страних инвестиција и у великој мери побољшати економски имиџ Србије". додала је Шахин.
Она се током разговора осврнула и на безбедносне односе у региону, оценивши да би Србија имала користи од уласка у НАТО алијансу, али је истовремено и истакла да је на "српском народу да донесе одлуку о томе".
"Важно је подсетити да САД и њени европски савезници остају посвећени циљу који Европу види као целу, слободну и мирну. Наш посао није завршен, док сви народи југоисточне Европе не буду интегрисани у трансатлантску заједницу", навела је сенаторка и закључила да је НАТО помогао укључење источноевропских и балтичких држава и да исто може бити и са Западним Балканом.
Џин Шахин је од 1997. до 2003. године била гувернерка Њу Хемпшира, а од 2009. године, након што је победила на изборима годину дана пре тога, налази се у америчком Сенату.
На изборима 2004. године била је шеф изборног штаба тадашњег демократског кандидата за председника Џона Керија (данас државни секретар САД).
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 0
Пошаљи коментар