Читај ми!

Дачић: Смена у Београду питање плана

Премијер Ивица Дачић најављује да ће наредних дана са вицепремијером Александром Вучићем разговарати о промени власти у Београду. Ту не постоји велика дилема, важно је шта је план, а шта је циљ, истакао је Дачић. Неће бити удара на стандард сиромашних грађана, рекао је Дачић коментаришући најављену пореску реформу.

Председник Владе Србије Ивица Дачић каже да ће питање смене власти у Београду свакако бити тема наредних дана и да је само питање како ће она бити изведена. Оцене градоначелника Драгана Ђиласа о њему и социјалистима окарактерисао је као "противприродни блуд".

Дачић је најавио да ће током наредних дана са првим потпредседником Владе Александром Вучићем разговарати о промени власти у Београду.

Упитан кад ће се састати са Вучићем, Дачић је новинарима рекао да се они срећу пет до шест пута дневно, али да ће о ситуацији у Београду разговарати у наредним данима.

"Ту не постоји велика дилема. Важно је шта је план, а шта је циљ", рекао је Дачић новинарима после сусрета са грчким министром Николаосом Дендијасом.

"Како неко мисли да је то могуће да социјалисти у Београду слушају тираде Драгана Ђиласа против мене, да он хвали друге партије, да ме критикује и да мисли да је све то сасвим хармонично?", упитао је Дачић, одговарајући на питања о смени власти у Београду.

"То је противприродни блуд и у томе не можемо да учествујемо", рекао је премијер одговарајући на питања новинара.

Дачић каже да пошто Ђиласу више ни (Александар) Вучић није добар, не зна каква су решења могућа.

"Још једном понављам - нема љутње. Какве љутње? О чему се овде ради?", упитао је Дачић и подсетио да је под притиском Бориса Тадића морао да промени већ потписани споразум и одлуку о заједничкој власти у Београду са Коштуницом и Вучићем како би се "уподобила власт на републичком и локалном нивоу".

"Како је то могло када је његова фотеља била у питању 2008. године, а сад није демократски и природно", упитао је Дачић и додао: "Али добро, сад ће имати много више времена да чита Хемингвеја."

Премијер је, коментаришући изјаву Драгана Ђиласа да га је (Дачића) "ДС научила шта је Европа", рекао да види колико они знају о Европи, али да не виде да неко у Европи жали што они више нису на власти.

Пред Србијом тежак период на европском путу

Премијер Дачић је рекао да је пред Србијом тежак период јер се у Европској унији ради на преговарачком оквиру где ће неке чланице вероватно тражити да услови за Србију буду оштрији. Поновио је да су евроинтеграције приоритет Србије.

Дачић је рекао да скрининг (аналитички преглед) почиње поглављима 23 и 24, која се односе на министарства правде и унутрашњих послова, а до краја године радиће се поглавље 32, које је везано за финансијску контролу. 

"Расправа у ЕУ почиње ових дана о преговарачком оквиру", рекао је Дачић који је навео да ће вероватно неке чланице бити оштрије према Србији и да је за Србију важно да уради све што је потребно. 

Србија је у јуну добила зелено светло за почетак претприступних преговора са Европском унијом.

Осуда хемијског напада, уколико га је било

Премијер Србије је рекао да Србија осуђује употребу хемијског оружја у Сирији, "ако је тога било", али је додао да треба сачекати извештај Уједињених нација.

"Што се Сирије тиче, то је за нас болно и специфично тешко питање", рекао је Дачић.

Дачић је истакао да одлуку о томе шта радити у Сирији треба да донесе Савет безбедности УН, због начина на који је Србија била бомбардована 1999. године.

Рекао је и да треба наћи мировно решење за Сирију и избећи војну интервенцију.

Грчки министар јавног реда и заштите грађана Николаос Дендијас рекао је да ће Грчка свој став према ситуацији у Сирији дефинисати после извештаја Уједињених нација. 

"Што се европских земаља тиче, оне су обавезане међународним споразумима да осуде употребу хемијског оружја, а нарочито против ненаоружаних цивила", изјавио је грчки министар, који у Београду разговара са руководством Србије о сарадњи у сузбијању илегалне миграције и организованог криминала.

Неће бити удара на стандард сиромашних грађана

Говорећи о порезима, премијер Дачић је рекао да је нормално да богатији плаћају веће порезе и истакао да се за тако нешто залагао и у предизборној кампањи.

Упитан да прокоментарише написе у медијима да Министарство финансија планира прогресивно опорезивање на плате изнад 100.000 динара, Дачић је нагласио да сигурно неће бити удара на стандард сиромашних грађана, али и да се не залаже за порезе који би угушили привреду и грађане.

"Они који имају највише треба и да дају. То је праведно", рекао је Дачић.

Поновио је да је нормално да веће порезе плаћају они који су богатији, али и додао да се управо на том питању прави разлика између политичких опција, то јест да су социјалисти и левичари увек за то, а неолиберали увек за што мање порезе.

Број коментара 4

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

понедељак, 23. фебруар 2026.
7° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом