Читај ми!

Симболични потези позитиван сигнал за датум

У делу политичке јавности у Немачкој још постоји скептицизам поводом доделе датума Србији, рекла заменица директора Асоцијације Југоисточна Европа из Минхена Јохана Димел. Симболични потези, попут решавања питања слободе кретања или уклањања барикада на Ибру, могу да буду позитиван сигнал, оценила Димелова.

Заменица директора Асоцијације Југоисточна Европа из Минхена Јохана Димел рекла је да у делу политичке јавности у Немачкој још постоји скептицизам поводом доделе датума Србији.

Сматра се да се проблеми могу решити сталним притисцима, али и да симболични потези, попут решавања питања слободе кретања или уклањања барикада на Ибру, могу да буду позитиван сигнал, рекла је Димелова.

Димел је на конференцији "Србија и ЕУ - нова прилика?" рекла да је имплементација бриселског споразума императив за Немачку.

Она је поновила да Немачка сматра да се проблеми могу решити вршењем сталног притиска на Србију и да је то последица лоших искустава након што је Србија добила статус кандидата, односно што, на пример, Споразум о интегрисаном управљању прелазима (ИБМ) није реализован и што је онемогућена слобода кретања.

Димел је навела и да позитивном јавном мнењу у Немачкој не доприносе ни ставови појединих српских политичара изнети у интервјуима немачким медијима, попут залагања за поделу и разграничење Косова или отвореног противљења чланству у ЕУ.

"Немачка ће у последњим данима донети коначну одлуку, а поред реализације споразума ту су и друга очекивања, међу којима да косовски Срби, који и даље држе неформалне прелазе и спречавају косовску полицију и службенике царине да им приступе, престану са тим, јер то представља непоштовање Споразума о ИБМ-у. Такође, постоји проблем и са приходима од царине, а слобода кретања није адекватна и промена тог стања била би изузетан сигнал за Немачку", рекла је Димел.

Она је додала да ће премијер Дачић и косовски премијер Хашим Тачи расправљати о уклањању барикада на Ибру и да би и то послало добар сигнал и позитивну слику у Немачку.

"Када су се руковали Дачић и Тачи, то је послало позитиван сигнал да Немачка почне да буде наклоњена давању сагласности за датум", указала је Димел и додала да је бриселским споразумом направљен велики пробој - да две стране заједно седе за преговарачким столом, да нема рата већ дијалога и да се траже компромиси.

Према њеним речима, да споразум није постигнут цео регион би био закочен и био би у стагнацији.

Она је критиковала и, како је рекла, блокирање Србије и Македоније да Косово учествује на Самиту у Охриду почетком месеца, оцењујући да то није био политички добар потез, јер у бриселском споразуму стоји да ниједна страна неће блокирати, нити подстицати блокирање друге стране.

Због таквих примера, истакла је Димел, сва билатерална питања морају да се реше пре приступања и то је лекција која мора да се научи.

Димел сматра и да је бриселски споразум веома позитиван за Србе, да од њега могу да имају много користи, да треба да се одлуче да ли подржавају замрзнути сукоб и да би уместо тога требало да размишљају о формирању новог политичког покрета који би онда подржавало 140.000 људи, што би омогућило да то буде трећа најзначајнија партија на Косову.

Подсетивши да су се, упркос замору од проширења у Немачкој и паду подршке грађана те земље на 20 до 25 одсто, канцеларка Ангела Меркел и шеф дипломатије Гвидо Вестервеле лично ангажовали да се дијалог Србије и Немачке и Србије и Косова води на више нивоа, Димел је закључила да је евидентно да проширење није тема која је корисна Немачкој у изборној години.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

понедељак, 28. јул 2025.
24° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом