Читај ми!

Основан национални огранак ГОПАЦ

У Скупштини Србије Формиран национални огранак Глобалне организације парламентараца за борбу против корупције. Посланик СНС-а Зоран Бабић изабран за председника Извршног одбора.

Национални огранак Глобалне организације парламентараца за борбу против корупције (ГОПАЦ) формиран у српском парламенту.  Посланик СНС-а Зоран Бабић изабран за председника Извршног одбора.

ГОПАЦ је неформална, добровољна организација активних и бивших парламентараца посвећена борби против корупције.

Почасни председник Глобалне мреже ГОПАЦ Џон Вилијамс рекао је да се, у складу са међународним индексом о заступљености корупције у друштву, Србија налази на 80. од 176 места.

"Позиција коју Србија заузима није толико лоша, али смо и свесни да ће парламет преузети лидерску улогу у борби притив корупције и да ће Србија то успешно остварити", рекао је Вилијамс новинарима по завршетку скупа.

Како еј истакао, Скупштина Србије се оснивањем Националног огранка придружује парламентарцима читавог света који, без обзира да ли долазе из Африке, Србије или Блиског Истока, говоре једним, удруженим гласом.

"Тај глас говори да је најважнији задатак и парламента да искорени корупцију и омогући просперитет својим грађанима, а циљ ГОПАЦ-а да у томе пружи подршку", рекао је Вилијамс.

Подсетио је да на борби против корупције не инсистира само Европска унија, на путу Србије ка чланству, већ и сами грађани, док је Бабић рекао да се у Србији ради на смањењу корупције и да парламент мора и треба да преузме активну, ако не и водићу улогу у тој борби.

У свему томе ће, додао је Бабић, Национални огранак ГОПАЦ моћи да користи механизме, алате и средства других огранака, који су много даље отишли у борби притви корупције него што је то урадила Србија.

"У будућности ће то, сигуран сам, допринети значајној борби против корупције", закључио је Бабић.

На скупу је истакнуто да је формирање Националног огранка ГОПАЦ подржао УНДП, а стални представник Програма УН у Србији Вилијам Инфанте је рекао да је Влада Србије показала велике напоре у борби против корупције, али да то мора да учини и парламент.

Оснивање огранка, према његовим речима, јесте и показивање воље да Србија жели да се бори против корупције.

"Корупција умањује економски раст земље, стварање нових радних места, а истовремено крши и економска и људска права", рекао је Инфанте на скупу.

Додао је да УНДП на сваких шест месеци ради истраживања о поверењу грађана у владу и парламент у борби против корупције, а да она показују да се поверење дуплирало и њихово веровање да је све мање корупције у Србији.

Професор Факултета политичких наука Зоран Стојиљковић поручио је да парламент има централну улогу у повезивању структура власти, независних државних органа и грађаниских асоцијација, што је неопходно.

Овај национални огранак, додао је Стојиљковић, треба да подигне културу дијалога и расправа унутар скупштине, смањи шумове од обавезујуће партијско политичке пропаганде и да око важне теме, као што је борба против корупције, доведе до, поред осталог, пораста стандарда.

"Сем реализације програма борбе против корупције и подизања капацитета, циљ је и стварање кулутуре дијалога и широких социјалних коалиција које једино чине борбу против корупције успешном, јер се политичка воља показује тиме што се направи прелом, а онда институције пусте да раде без додатних интервенција", закључио је Стојиљковић.

На Оснивачком састанку говорио је и председник парламента Небојша Стефановић који је поручио да Србија има нулту толеранцију према корупцији, која је глобални проблем и погађа друштва много развијенија од Србије.

"Корупције је глобални феномен, али је она у Србији нарасла алармантном брзином у последњих 15 година, створена је посебна спрега политичке подршке и оних који се труде да раде мимо закона", рекао је Стефановић.

Стефановић је навео да је корпција озбиљну претњу владавини права, угрожава озбиљну привредну расподелу ресуреса, онемогућава социјални економски и политички развој.

Стефановић је налгасо да је неопходно усвојити сет антикоруптивних закона, уградити у одредбе кривичног законика мере за смањењ степена корупције и казне које би одвратиле преступнике, а да посебну пажњу треба поклонити контроли примене закона.

Председник скупштине подсетио је да је у том контексту парламент усвојио нови Закон о јавним набавкама, који омогућава да се јавне набавке поставе трансапрентно пред грађене.

"Овај сазив и влада, са првим потпредседником Алекшандром Вучићем, као и велики број држваних служеника, максимално се боре противкриминала и корпције и та борба даје одличне резултате, али то није довољно, потребно је да посланици учине још више, да наставимо са напорима и постигнемо више стандарде", закључио је Стефановић.

За заменицу председника ИО је изабрао Олгицу Батић, а за секретара Стефана Миладиновић.

Сврха оснивања Националног огранка је да, кроз ангажовање парламентараца посредством развоја националних огранака, развија свест да парламент представља прву линију одговорности у борби против корупције, у циљу креирања и примене законских решења који су у функцији борбе против корупције и унапређења надзорне улоге парламента.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

понедељак, 28. јул 2025.
23° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом