уторак, 04.06.2013, 15:19 -> 18:23
Наставак разговора о примени споразума
Ове недеље настављају се разговори о спровођењу бриселског споразума на нивоу радних група, рекао саветник председника и члан преговарачког тима Марко Ђурић. Нарочито је важна радна група за измену законског оквира на Косову и Метохији, истакао Ђурић.
Саветник председника Србије и члан београдског преговарачког тима Марко Ђурић изјавио је да очекује да ће у наставку разговора Београда и Приштине о имплементацији бриселског споразума теме бити конституисање Заједнице српских општина, полиција, правосуђе, телекомуникације, енергетика, као и измене законског оквира на Косову и Метохији.
Ђурић је у Танјугу рекао да ће се у Бриселу ове седмице наставити разговори на нивоу радних група које договарају елементе за спровођење бриселског споразума и као веома важну поменуо радну групу "за измену законског оквира на Косову и Метохији".
Како је истакао, та би радна група требало да се "ухвати у коштац са огромним изазовом прилагођавања косовског законодавства институцијама које треба да буду интегрисане у систем", али и да ради на прилагођавању читавог сложеног правног оквира потребама заједнице српских општина и њеним надлежностима.
Ђурић је напоменуо да Србија, иако притиснута роковима и захтевима појединих чланица ЕУ да што пре уђе у имплементацију, неће у разговорима који се воде у оквиру радних група правити компромисе на уштрб будућег положаја заједнице српских општина.
Навео је да у разговорима с београдске стране учествују представници ресорних министарстава и руководиоци тима за имплементацију, тако да ће у свакој радној групи осим стручњака из министарстава бити заступљени и "људи који имају одређену полтичку и репрезентативну улогу и који су овлашћени да воде сам састанак".
С наше стране, напоменуо је Ђурић, није недостајало констурктувности ни у једном тренутку, али је додао да је неопходно да Приштина буде спремна да се окрене концепту интеграција насупорт концепта разградње који, како је рекао, заговарају поједини полтички кругови у Приштини.
"У наредним данима имаћемо много конкретније садржаје око којих треба да постигнемо сагласност са Приштином", закључио је Ђурић.
Нова рунда техничког дијалога
У Бриселу ће сутра почети нова рунда техничког дијалога Београда и Приштине о спровођењу споразума о нормализацији односа, а главне теме биће полиција, правосуђе, електрична енергија и телекомуникације.
Као и прошли пут, београдску делегацију ће предводити саветник председника Србије Марко ђурић и координатор одбора за имплементацију Александар Вулин, док ће на челу експертског тима за питања телекомуникације бити будући официр за везу у Приштини Дејан Павићевић.
Са друге стране стола биће косовски вицепремијери Едита Тахири и Хајредин Кучи уз присуство функционера и стручњака за поједине области, док ће Европску комисију представљати Фернадо Ђентилини, директор за Западни Балкан у Европској служби спољних послова и близак сарадник Високе представнице ЕУ Кетрин Ештон.
Како је Танјугу речено у бриселским дипломатским круговима, први део састанка почеће сутра ујутру разговорима о полицији на експертском нивоу, а у четвртак ће се наставити у пуном саставу.
Прошла рунда дијалога о овим питањима завршена је прошле недеље уз известан напредак, али без договора о многим важним питањима, за шта званични Београд криви покушаје приштинске делегације да наметне решења која нису у оквиру споразума парафираног 19. априла.
Када је реч о телекомуникацијама, Танјуг из извора блиских српском преговарачком тиму сазнаје да је начелно договорено да Косово добије међународни позивни број (383 или 384), али није договорено да ли да тај број буде регистрован посебно (као што тражи Приштина) или као један од позивних бројева за Србију, на чему инсистира Београд.
Спор постоји и око мобилних оператера за подручје обухваћено Заједницом српских општина (ЗСО), а једно од ретких решених питања односи се на размену официра за везу између Београда и Приштине.
Очекује се да сутрашња сесија, која ће се одвијати паралелно по радним групама на више нивоа буде изузетно интензивна, не само због великог броја сложених тема, него и због рокова договорених на последњем бриселском сусрету Дачића и Тачија.
Према акционом плану који је тада парафиран, питања струје и телекомуникација требало би решити већ половином јуна, као и обавити многе техничке припреме за формирање ЗСО.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 3
Пошаљи коментар